11 Bin Yıldır Tlos’da Yaşıyorlar

1118

Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Tlos Antik Kenti’nde yaşam 11 bin yıldır sürüyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Tlos Antik Kenti’nde yaşam 11 bin yıldır sürüyor.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Tlos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Taner Korkut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fethiye’ye yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Yaka köyü sınırları içerisinde kalan Tlos Antik Kenti’nin UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer aldığını söyledi.

Prof. Dr. Korkut, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile AÜ’nün desteğiyle 7 yıldır sürdürülen kazı çalışmalarına 22 kişilik bilim ekibinin ve ortalama 50 işçinin katıldığını belirterek, çalışmaların kentin anıtsal yapıları olan tiyatro, büyük hamam, Kronos Tapınağı, kent bazilikası, stadyum ve akropol kaya mezarlarında sürdürüldüğünü bildirdi.

Likya Bölgesi’nin batı ucunda yer alan Tlos üzerinde Yaka köyü ile bölgede yaşamın 11 bin yıldır sürdüğünü ifade eden Korkut, ”Tlos’ta modern yaşamın 11 bin yıl önce başladığını ve bugüne kadar kesintisiz sürdürüldüğünü arkeolojik buluntularla belgeledik” dedi.

Antik kentin üzerinde kurulan Yaka köyünde yaklaşık 4 bin kişinin yaşadığını, her yıl 50 köylünün 3 ay boyunca kazı çalışması yaptığını kaydeden Korkut, ”Yaka köyü, kısmen birinci ve ikinci derece doğal sit alanında bulunuyor. Örneğin, vatandaşın birisinin evi, yıllardır bir lahdin üzerinde bulunuyor. Köyde yaşayanların çoğu turizmle uğraşıyor. Antik kent, köye ciddi bir turizm girdisi sağlıyor” diye konuştu.

Tlos’taki Hitit dönemi yerleşiminin antik kentte ele geçirilen arkeolojik buluntularla da desteklendiğini belirten Korkut, ayrıca kent merkezinde Klasik Çağ’dan 19. yüzyıl Osmanlı dönemine kadar kalıntılara rastlandığını bildirdi.

Korkut, şöyle konuştu:

”Geçen yılki kazı çalışmalarında tüm Likya bölgesinin tarihini yeniden yazdıracak buluntulara ulaşılmıştır. 2010 yılı Tlos kazı etkinliklerine kadar kıyı Likya Bölgesi’nin prehistorik çağlardaki varlığı tartışma konusuydu. Ancak 2010 yılı Tlos Kent Merkezi, Girmeler Höyük Yerleşimi ve Tavabaşı Mağarası buluntuları bu bölgede yaşayan modern insanların tarihini şimdilik günümüzden 11 bin yıl öncesine geri götürdü.”

-Doğal sit alanları üzerindeki yerleşimler-

Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer ise Yaka köyünün Tlos Antik Kenti’ndeki birinci ve ikinci derece doğal sit alanlarında yer aldığını belirterek, şunları kaydetti:

”Bu antik kentin üzerindeki yerleşim alanları bölge birinci ve ikinci derece doğal sit alanı ilan edilmeden kurulmuş. Bölge birinci derece sit alanı ilan edildikten sonra yapılaşmaya izin verilmedi. İkinci derece doğal sit alanı ilan edilen bölgelerdeki yerleşim alanlarında ise Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun izniyle sadece yapıların onarımına izin veriliyor.”

16.02.2012 Sabah