Tarihi Hamam İçin Kurtarma Kazısı Başlatılıyor

861

Amasya Müze Müdürü Celal Özdemir, “Toprak altındaki Antik Roma Dönemi’ne ait hamamı gün yüzüne çıkararak turizme kazandıracağız”dedi.

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkez Terziköy köyünde toprak altında bulunan 2 bin yıllık geçmişe sahip antik hamamın gün yüzüne çıkarılması için yürütülen hazırlık çalışmalarında sona yaklaşıldığını söyledi.

Amasya Müze Müdürlüğü başkanlığında gerçekleştirilecek kurtarma kazısı öncesi Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden gerekli izinlerin alındığını anımsatan Özdemir, “Söz konusu çalışma ile kentin en eski hamamını yeniden gün yüzüne çıkartacağız. Kazı öncesi yürütülen hazırlık çalışmalarının sonuna gelindi. Önümüzdeki bir kaç ay içinde bölgede kazı çalışmalarına başlayacağız” dedi.

Yaklaşık 500 metrekarelik bir alanda yürütülecek çalışmada, antik hamam ve eklentilerinin gün yüzüne çıkarılmasının planlandığını vurgulayan Özdemir, şöyle devam etti:

“Yapılan jeofizik çalışmalarına göre hamam ve kalıntılarının ayakta olduğu tespit edildi. Toprak altındaki Antik Roma Dönemi’ne ait hamamı gün yüzüne çıkararak turizme kazandıracağız. Bu çalışma hem Termal hem de kültür turizmi için çok önemli. Hamamın Antik Roma Dönemi’nde 300 yıl ayakta kaldığı biliniyor. Yaklaşık 500 metrekarelik bir alanda gerçekleşecek kazı çalışmaları sonunda büyük bir kısmı ayakta olan hamamı koruma altına alacağız. Gerekli restorasyon çalışmaları sonunda da bölgeyi turizme kazandırmış olacağız.”

Özdemir, söz konusu kurtarma kazısının yaklaşık 60 bin lira bütçeyle gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi.

17.02.2012 haberler.com