‘Kaman-Kalehöyük Kazıları’nın Her Katında Bir Medeniyet Var

1039

Hitit Üniversitesi Hitit Uygarlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Çeyrek Yüzyıl Işığında Kaman-Kalehöyük Kazıları” konulu bir konferans düzenlendi.

Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Müdürü, Kaman-Kalehöyük Kazı Başkanı Dr. Sachihiro Omura’nın konuşmacı olarak katıldığı konferans, dün saat 15.00’de Anitta Otel’de gerçekleştirildi.

Konferansa; eski Çorum Valisi ve eski Anayasa Mahkemesi Üyesi Mustafa Yıldırım, Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Eğri, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Müze Müdürü Önder İpek, Hitit Üniversitesi Hitit Uygarlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Ünal, Çorum Haber Gazetesi Genel Müdürü Mehmet Yolyapar, bazı üniversite görevlileri, akademisyenler, öğrenciler ile kurum ve kuruluşlardan ilgililer katıldı.

Prof. Dr. Ahmet Ünal’ın açılış konuşmasıyla başlayan konferansta Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Müdürü, Kaman-Kalehöyük Kazı Başkanı Dr. Sachihiro Omura, Kaman-Kalehöhük kazıları, çıkan eserler, kazıların Türk tarihi açısından önemi, anıları ve beklentileri hakkında bilgiler aktardı.

Konuşmasını Türkçe olarak ve akıcı bir dille yapan Japon kazı başkanı Omura, zaman zaman katılımcıları güldürmeyi de başardı.

Dr. Omura, konuşmasına Prof. Dr. Tahsin Özgüç ile yaşadıklarını anlatarak başladı. Kaman-Kalehöyük kazılarına 28 yıldır devam ettiklerini belirten Omura, kazıların 70-80 yıl, hatta 100 yıl bile sürebileceğini, çok detaylı, titiz bir çalışma gerektirdiğini ifade etti. Omura, “Toplam kazılarda 3 bin 600 torba doküman bulduk. Bunun yüzde 10’unu tespit edebildik. 240 bin adet eser çıkarttık şu ana kadar. Yapılan kazılarda her katta farklı bir medeniyete ait izler var. Kazılardan elde ettiğimiz veriler neticesinde Roma, Bizans, Osmanlı’nın geçmiş dönem bulgularına rastladık. Araştırmalarımıza sürekli olarak aralıksız devam ettik. Bu bulguları çözmeye başladık. Bulgular neticesinde ise eserlerin Tunç devrine ait olduğu kanaatine vardık. Kazılarımıza devam ediyoruz ve bu kazılar daha 50 – 60 sene sürecektir” dedi.

25.02.2012 Çorum Kent Haber