Pompeipolis Kazıları KÜ Bünyesinde Devam Edecek

1091

Arkeoloji Bölümü’nün araştırma merkezinin halen Pompeipolis kazılarının devam ettiği Taşköprü ilçesinde bulunacağını dile getiren Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, kentin ihtiyacı olan yeni bölümler açmak için de girişimlerde bulunabileceklerini ve her zaman istihdam sağlayacak bölümler açmayı hedeflediklerini belirtti.

Kastamonu Üniversitesi bünyesinde açılacak olan Arkeoloji Bölümü ile Taşköprü’de devam eden Pompeipolis kazıları da yeni bir ivme kazanacak. Almanya Münih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer’in de Kastamonu Üniversitesi kadrosuna dahil olması sonrası hız kazanan çalışmalar son aşamasına geldi. Nisan ayında Kastamonu Üniversitesi’nde göreve başlayacak olan Prof. Dr. Summerer, yeni açılacak olan Arkeoloji Bölümü’nün başına geçecek. Arkeoloji Bölümü’nün araştırma merkezinin halen Pompeipolis kazılarının devam ettiği Taşköprü ilçesinde bulunacağını dile getiren Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, kentin ihtiyacı olan yeni bölümler açmak için de girişimlerde bulunabileceklerini ve her zaman istihdam sağlayacak bölümler açmayı hedeflediklerini belirtti.

Doğrusöz / Geçtiğimiz gün İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz’ı ziyareti sonrası Arkeoloji bölümü ile ilgili gazetemizin sorularını yanıtlayan Rektör Aydın, “Arkeoloji Bölümü’nü bu yıl içerisinde faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Üç kişilik öğretim kadrosunu tamamlarsak öğrenci de alabiliriz” dedi.

“Eylül ayına kadar çalışmalarımızı tamamlamak hedefindeyiz” şeklinde açıklamada bulunan Aydın şunları söyledi; “Arkeoloji Bölümü’nü Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesine dahil edeceğiz. Arkeoloji Bölümü’nün araştırma merkezi de Taşköprü’de olacak. Bölümde şu anda bir profesörümüzün işlemleri bitti.

Almanya Münih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer artık üniversitemizin bünyesine katıldı. Nisan ayından itibaren göreve başlayacak. Almanya’daki işlemlerini tamamlayıp üniversitemizin eğitim kadrosundaki yerini alacak. Bu sezondan sonraki Pompeipolis kazısı üniversitemizin bünyesinde devam edecek. Memleketimizin ihtiyacı gözönüne alınarak fakülte ve bölüm açma teklifinde de bulunuruz. Her zaman istihdam yaratacak bölümler açmayı hedefliyoruz” dedi.

24.02.2012 Kastamonu Postası