Batık Gemiler Amerikalıları Cezbetti

808

Arkeolog Ufuk Kocabaş’ın başkanlığında Marmaray ve metro projeleri kapsamında Yenikapı’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ‘antik gemi mezarlığı”, Amerikalılardan büyük ilgi görüyor.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı Başkanı ve İÜ Yenikapı Batıkları Projesi Başkanı Doç. Dr. Kocabaş, ABD’de yaklaşık 20 gün sürecek program kapsamında Yenikapı’da sürdürülen çalışmaları Amerikalılara anlatmaya ilk Washington’da başladı. Türkiye Büyükelçiliği’nde sunum yapan Kocabaş, salonda bulunan Amerikalıların gönlünü adeta ”fethetti”. Türkiye’nin Amerikalı Dostları (American Friends of Turkey-AFOT) adlı kuruluşun organizasyonuyla Kocabaş’ın Yenikapı’dan fotoğraflar ve görüntüler eşliğinde yaptığı sunumu büyük ilgi uyandırdı. Türkiye’ye geldiklerinde kazı alanını mutlaka ziyaret etmek istediklerini söyleyen konuklar bunun için Kocabaş’tan yardım ricasında bulundu.

Kocabaş bu ilgiyle ilgili şöyle bilgi verdi: ‘2008’de National Geographic ile bir belgesel çalışması yaptık. Onun ardından Discovery iki kez Yenikapı’ya geldi. Hem işin mühendislik kısmını, hem de arkeolojiyle ilgili kısmını inceliyorlar. Son olarak da Alman Fransız ortak kanalı Arte ile bir belgesel gerçekleştirdik. Bu belgesel CBC televizyonunun da katkısıyla gerçekleşti. Kanada’da ve Almanya’da gösterildi, bundan sonra da değişik ülkelerde gösterileceğini tahmin ediyoruz. Onun dışında ulusal ve uluslararası pek çok röportaj verdik.”

Dünyanın en büyük repertuvarı

Kocabaş, 2004’te başlayan Yenikapı’daki kurtarma kazılarında şu ana kadar ortaya çıkan 36 adet batık gemi kalıntısını, ”dünyanın en büyük batık gemi repertuvarı” olarak değerlendirebileceklerini söyledi. Bunun yanında on binlerce arkeolojik objeye ulaşıldığını, özellikle normal kara kazılarında hiç görülemeyecek türden organik eserlerin ortaya çıkarıldığını ifade eden Kocabaş, ”Bu da tabii Yenikapı kazılarının önemini ortaya koyuyor. 100 yılda bir olacak arkeoloji keşifleri” diye konuştu.

27.02.2012 Akşam