2 Bin 500 Yıllık Kitabeyi Çaldılar

731

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, M.Ö. 330’lu yıllara ait olduğu tahmin edilen bir yaklaşık 2 bin 500 yıllık olduğu öne sürülen kitabe sır oldu.

İlçenin Lale Adası’nda bulunan Turizm Otelcilik, Ticaret Meslek Lisesi ile Denizcilik Meslek Lisesi’nin denize bakan kısmında bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 2. derecede Antik Kent olduğu açıklanan kayalık alanda bulunan M.Ö. 330’lu yıllara ait olduğu savunulan tarihi bir kitabe kayıplara karıştı. Üzerinde Roma dönemine ait Latince harflerin bulunduğu yaklaşık 100X40 ebatlarındaki kitabenin kim ya da kimler tarafından yerinden söküldüğü ise öğrenilemedi.

Kitabenin bulunduğu kayalığın kenarlarının düzgün bir biçimde kesilmiş olduğu gözlenirken, yazıtın yeri de dikdörtgen bir boşluk kalmış durumda. Hiçbir korumanın olmadığı Lale Adasındaki tarihi kayalıkların üzerinde teneffüs saatlerinde her iki lisenin onlarca öğrencisinin neşe içinde gezindiği gözlenirken, bu öğrencilerden bazıları fotoğrafını gösterdiğimiz kitabenin birkaç ay öncesine kadar antik kayalıklarda olduğunu, ancak son birkaç aydır bu kitabenin yerinde yeller estiğini belirtmeleri dikkat çekiyor.

Bazı öğrenciler ise, yaklaşık 2 ay kadar önce kayalıkların bulunduğu alanda bir özel kamyonetle gelen 5-6 kişilik gurubun kayalıkları keski ve çekiçlerle kazdıklarını sınıflarının penceresinden gördüklerini ifade ediyor. Antik kentte; kitabenin dışında Doğu Roma İmparatorluğunun sembollerinden olan iki insan bebeği emziren kurt figürünün (Romus Romülüs) bulunduğu büyük kayanın ise çeşitli yerlerinden keski çekiç gibi aletlerle oyularak yerinden çıkarılmak istendiği ilk bakışta göze çarpıyor.

24.02.2012 Haber Expres