Thyateira Kazısı

1066

Geçen yıl Akhisar’da başlayan Thyateira arkeolojik kazısı, Anadolu tarihini aydınlatan 11 önemli kazı arasında gösterildi.

Kazı çalışmalarını sürdüren Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Engin Akdeniz, Akhisar’ın 5 bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu, yapılacak arkeolojik çalışmaların ardından bir çok konuda bilgi sahibi olabileceklerini söyledi.

Thyateira’nın arkeolojik açıdan önemi hakkında bilgi veren Engin Akdeniz, şöyle konuştu: “Thyateira kazısının önemi antik dönemiyle ilişkili. Günümüzdeki tarımsal ve ticari öneminin bir benzeri antik devirlerde de söz konusu. Özellikle kuzey güney rotasında çok önemli bir merkezdi Thyateira. Ayrıca, bağlantı yollarıyla Kaikos (Bakırçay) havzası üzerinden Pergamon’a (Bergama), Gölmarmara üzerinden Sardeis’e uzanmaktaydı. Bu ticari merkezde oldukça gelişmiş tarımsal sanayiden söz etmek mümkün.” Bazı esnaf örgütleri hakkında yazıtlar vasıtasıyla bilgi sahibi olduklarını anlatan Akdeniz, şunları söyledi: “Bu kentte Apollon ve Artemis kültünün önemi büyük. Hatta yerleri henüz bilinmeyen olası iki tapınak ya da kutsal alan söz konusu.Bunlar kentin merkezinde olabileceği gibi güneybatıdaki Dağdeviren ile güneydoğudaki Kennez (Pınarcık) höyüklerinin bulunduğu noktalar da bu açıdan araştırılmaya değer. Bazı araştırmacılar kentte bir Gladyatör okulundan söz etmektedir. Umarım kazılarımız sonucunda bu konularla ilişkili ayrıntılı bilgi sahibi olabiliriz.”

Engin Akdeniz, ayrıca, ekibinin çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: “Adnan Menderes Üniversitesi, Manisa Valiliği ve Akhisar Belediye Başkanlığı arasında imzalanan 24 Aralık 2010 tarihli protokol kapsamında kazılara başlanmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen izin sayesinde gerçekleştirdiğimiz ilk kazı sezonu olan 2011 yılında Tepe Mezarlığında, daha evvelki kazılardan kalan ya da zaman içerisinde çöken dolgunun kaldırılmasına çalışılmıştır. Ayrıca, bir arkeolojik kazı için çok önem taşıyan topografik planlama işlemlerine başlanmıştır. 2012 yılı için Bakanlığa başvuruda bulunulmuş olup sonuç beklenmektedir.

Tepe Mezarlığı’nın yanı sıra hastane höyüğünde de kazıların yapılması planlanmaktadır.”

28 Şubat 2012 Haber FX