Geleceğin Arkeologları Antalya’da

996

Akdeniz Üniversitesi Antik Çağ Kültürleri Topluluğu tarafından Antalya’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Arkeoloji Öğrencileri Sempozyumu’na katılan öğrenciler, Likya bölgesindeki antik kentleri gezdi.

Sempozyuma 33 üniversitenin arkeoloji bölümü ile Almanya, Fransa ve Belçika’dan toplam 700 öğrenci katıldı. Antalya’da yapılan üç günlük sempozyumun ardından öğrenciler, otobüslerle Likya turuna çıktı. Muğla’nın Fethiye ilçesi sınırlarındaki Likya Uygarlığı’nın önemli kentlerinden Tlos’u gezen öğrenciler, buradan Antalya’nın Kaş ilçesi yakınlarındaki Likya Uygarlığı’nın başkenti Patara Antik Kenti’ne geçti.

Patara Antik Kenti’nde öğrencileri Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Patara Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva Işık ve Prof. Dr. Fahri Işık karşıladı. Prof. Dr. Havva Işık, Likya Birliği Meclis Binası’nda öğrencilere, Patara Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarının tarihçesini anlattı.

Kazıda bugüne kadar ortaya çıkan yapıtlar ve Likya Birliği Meclis binası hakkında bilgi veren Prof. Dr. Fahri Işık da öğrencilere, “Işıklar Ülkesi Likya Uygarlığı” adlı konferans verdi.

Geleceğin arkeologları daha sonra Demre’de üç yıl önce kazı çalışmaları başlayan Andriake ve Myra antik kentlerini gezdi.

Sempozyumu düzenleyen grubun başkanı Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğrencisi Semih Orhan, sempozyumun bu yıl Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirildiğini söyledi. Orhan, etkinliğe bu yıl uluslararası bir vizyon kazandırıldığına dikkati çekerek, “Üç gün boyunca Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda sunumlarımız gerçekleşti. 33 Üniversite yurt içinden, 3 Üniversite yurt dışından katıldı. Sempozyumun son gününde bir Likya turu gerçekleştirdik” dedi.

04.03.2012 haberler.com