İnönü Stadı’nın Altından Dev Tüneller Geçiyor

824

İnönü Stadı’nın yıkılıp, yerine yeni bir stadın yapılacağı bilgisi bir süredir gündemde. Koruma kurulana takılan yeni İnönü projesi Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ı da harekete geçirdi. Yapılan araştırmalar stadın altından dev tünellerin geçtiğini ve stadın ilk inşasında tarihi yapıların yıkıldığını ortaya çıkardı.

Radikal gazetesi ve CNN TÜRK işbirliği ile hazırlanan habere göre, İnönü Stadyumu’nun temelleri 1939’da atıldı, adını İsmet İnönü’den aldı.

1947’den bu yana Beşiktaş’ın maçlarına ev sahipliği yapan stadın yıkılıp, yeniden inşa edilmesi isteniyor.

Ancak, Beşiktaş Spor Kulübü’nün 42 bin seyircili yeni stadı, yer altına otopark, kafetarya ve işyerlerinden oluşan projesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’na takıldı.

Bakan Günay da sıcak bakmıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da projeye sıcak bakmadığını dile getirmişti.

Günay, “İnönü Stadı’nın altında tarihi eserler var, yıkılırsa bunlar gündeme gelir, Dolmabahçe Sarayı’nın havalandırma tünelleri zarar görür” görüşünde.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü çalışmanın sonuçları Bakan Günay’ın görüşünü destekliyor.

Yapılan çalışmaya göre, İnönü Stadı’nın altından dev tüneller geçiyor.

Tünelin girişi, İnönü Stadı’nın kapısının önünde yer alıyor. Ancak giriş noktası asfaltla kapatıldığından tünele girmek mümkün değil.

Tünelin kısmen görülebildiği saat kulesi girişinden çekilen fotoğraflar da araştırma dosyasında yer aldı.

Dolmabahçe Sarayı’ndan tünellere açılan kapaklar ise hala aktif. Ancak, tahliye işlemi yapılmadığından su seviyesi yüksek.

Araştırmalar sonucunda, iki belgeye daha ulaşıldı.

Bunlardan biri Dolmabahçe Sarayı’na ait. Atların bakımında kullanılan istablı amire yapısının yıkıldığını ve stadın bu alana kurulduğunu belgeliyor.

Diğer belge ise stada giden yolun yapımı için bölgedeki Saray Tiyatrosu’nun yıkıldığını gösteriyor.

08.03.2012 CNN TURK