Sümerliler Bunu Duymasın

953

Gaziantep Müzesi’nde geçtiğimiz yıl akıllara durgunluk veren bir olayın yaşandığı ortaya çıktı. Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdür Yardımcısı Ahmet Beyazlar, 5 bin yıllık iki çömleğin müze dışında sergilenmesini sağlamış. Ancak bunun yapılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayı ile Bakanlar Kurulu’nun izin vermesi gerekiyor.

ESERLER ERKEN SÜMER HANEDANLIĞI DÖNEMİNE AİT

Polis Haftası etkinlikleri kapsamında M.Ö. 3. bin yıl Erken Sümer Hanedanlığı dönemine ait 2 çömleğin müze dışına çıkarılarak, Kaçakçılık Şube Müdürlüğü’nün Sanko Park AVM’de kurduğu standında sergilendiği ortaya çıktı.

BİR ARKEOLOG TESADSÜFEN FARK ETTİ

Tesadüfen alışveriş merkezini gezen Arkeolog Yard. Doç. Dr. Eyyüp Ay, dikkatini çeken iki çömleğin imitasyon olmadığını hemen anladığını ve olaya müdahale ettiğini söyledi. Müze envanterinde olması ve korunması gereken, M.Ö 3. bin yıla ait Erken Sümer Hanedanlığı dönemine ait 2 çömleğin Kaçakçılık Şube Müdürlüğü standına nasıl konulduğunu anlayamadığını ifade eden Yard. Doç. Dr. Ay, bu sorumsuzluğa inanamadığını belirtti.

VALİLİK SORUŞTURMA AÇTI

Tarihi eserlerin korunması için Gaziantep Valiliği’ne dilekçeyle başvurduğunu ifade eden Yard. Doç. Dr. Ay, “Valilik geçtiğimiz yıl 2011/18 nolu bir soruşturma başlattı. Müze müdürüyle ilgili soruşturma izni verilmedi ancak Müdür Yardımcısı Ahmet Beyazlar soruşturma geçirdi. Bir tarihi eserin müzeler dışında teşhir edilebilmesi yada restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayının ardından Bakanlar Kurulu’nun izin vermesi gerekiyor. Gaziantep’te yaşanan bu olay büyük bir sorumsuzluk örneğidir” dedi.

O MÜDÜR YARDIMCISI ŞİMDİ ANITLARI KORUYOR(!)

Aradan geçen zaman içinde Müze Müdür Yardımcısı Ahmet Beyazlar, müzedeki görevinden ayrıldı. Fakat, 5 bin yıllık iki eserin bu şekilde sergilenmesine neden olan müdür yardımcısı; tarihi eserlerin özenle korunması için önemli çalışmalar yapan Gaziantep Kültür ve Tabiatlarını Koruma Bölge Kurulu’nda görevlendirilmesine bir anlam verilemiyor.

08.03.2012 Gaziantep Güncel