Phokaia Antik Kenti Kazılarına Destek Protokolü İmzalandı

990

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Foça’daki Phokaia antik kenti kazılarına yıllık 900 bin lira nakdi yardımda bulunmasını öngören protokol imzalandı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Agora’daki tarihi kazıları destekleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Antik Phokaia Kenti Kazı Başkanlığı’na da nakdi yardımda bulunma kararı aldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan’ın imza attığı protokol kapsamında Foça’daki kazılara yılda 900 bin lira nakdi yardım yapılacak.

Ayrıca, belediye tarafından görevlendirilen 1 arkeolog Foça Kazı Başkanlığı ekibinde çalışacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Foça antik kazılarına bugüne kadar işçi ve malzeme desteği gibi ayni yardımlar verdiğini ifade eden Sırrı Aydoğan, yasal düzenlemeler çerçevesinde bu yardımları artık nakdi olarak sürdüreceklerini kaydetti.

Foça Top Dağı’nda bulunan tarihi yel değirmenlerinin kazı başkanlığı ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde restore edildiğini belirten Aydoğan, çalışmaların ardından yel değirmenlerinde aslına uygun olarak buğday öğütüleceğini ifade etti. İzmir’in ihtiyacı olan her yerde belediye olarak çalışmayı sürdüreceklerini dile getiren Aydoğan, “Tarihi ayağa kaldırma konusunda yaptığımız bu çalışmalar gelecek kuşaklara ve insanlığa hediyemizdir” ifadesini kullandı.

Sırrı Aydoğan, Büyükşehir Belediyesi olarak Ayavukla Kilisesi’ni restore ettiklerini, Emir Sultan Türbesi, Beth İsrael Sinagogu ve Doğanlar Kilisesi restorasyonlarıyla İzmir’in hoşgörü kimliğini ortaya koyduklarını kaydetti.

Foça Antik Phokaia Kazı Başkanı Prof. Dr Ömer Özyiğit de destek veren İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimine teşekkür etti. Antik Foça’nın İyon kentleri arasında en büyüyüğü ve Batı medeniyetinin kurucusu olduğunu vurgulayan Özyiğit, “Bu kadar önemli bir tarihi” ayağa kaldırma konusunda el birliğiyle çalışmaya devam ettiklerini ifade etti.

09.03.2012 haberler.com