Tarihi Misis Şehri Gün Yüzüne Çıkacak

1082

Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, tarihi Misis’i dünya mirasına kazandıracaklarını söyledi

Yüreğir Belediyesi, tarihi Misis kentini dünya kültürel mirasına kazandırma çalışmalarını hızlandırdı. Dün Adana Hilton Otel’de bugüne kadar yapılan çalışmaları ve ‘Ölümsüzlük Şehri Misis’ çalıştayını değerlendiren Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, 8 bin yıllık geçmişe sahip antik kentte saklı kalan eserleri gün yüzüne çıkarmak istediklerini söyledi.

Çalıştaya katılan kurum ve kuruluş temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Çelikcan, Adana ve bölgesinin turizmden hak ettiği payı alması için projenin önemine dikkat çekti.

Geçmişin izlerini bu günlere kadar taşıyan, çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir zenginliği Adana’ya, Türkiye’ye ve dünya kültür mirasına kazandırmak için yoğun çaba sarfettiklerini belirten Çelikcan, şunları söyledi:

“Böyle tarihi bir yerin yıllarca bu halde bırakılması çok üzücüdür. Bugün gezdiğimiz ve gördüğümüz yerler beni çok şaşırttı. Bütün kurumlarımızla işbirliği yaparak bu bölgeyi kurtarmak için var gücümüzle çalışacağız.” diye konuştu. Misis Projesi devlet vatandaş işbirliğini esas alan bir projedir. Bölgenin özelliklerine göre çıkış noktası arayan ve potansiyeli ortaya çıkaran bir mantığa sahiptir. ‘Ölümsüzlük Şehri Misis Projesi ‘ bölgenin tarım ve hayvancılık yönünden kalkınmasına olanak sağlayacaktır. Bu proje de bölge vatandaşlarının kent yaşamına adaptasyonlarının sağlanması hedeflenmiştir. TOKİ işbirliği ile oluşturulacak olan yerleşkede vatandaşların düşük faizli geri ödemelerle tapulu konutlara kavuşması sağlanarak kaçak yapılaşmanın önüne geçilecektir.”

TARİHİ MİSİS ANTİK ŞEHRİ

Misis antik şehri Adana’nın 27 km doğusunda Ceyhan Nehri’nin hemen kenarında yer alıyor. Çukurova üzerinde kurulan antik kent binlerce yıllık geçmişiyle çok büyük ilgi görmüş, özellikle Roma devrinin önemli kentleri arasında yer almıştır. İpek Yolu üzerinde kurulmuş olması ve geçit özelliği taşıması bu kenti ayrıca önemli kılmıştır. Bölgede 12 yıl boyunca (2000-2012) araştırma yapan Prof. Dr. Giovanni Salmeri’nin deyimiyle “Bölge Çukurova Kültür Havzasının en önemli kentidir”. 7000 yıldan günümüze kadar kesintisiz kullanılan kent, bu imajıyla diğer antik şehirlerden ayrılmakta ve bu yapısı kenti özel kılmaktadır. Misis’de toprağın bağrında sakladığı ve gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen eserlerle birlikte günümüzde gözlemlenebilen mozaikler, antik taş köprü, yer yer görülen surlar, su kemerleri, stadyum, tiyatro, hamam, şehrin kuzeyinde bulunan antik kaya mezarları, Geçitli yakasında yer alan ve büyük bölümü yıkılmış olan Havraniye Kervansarayı gibi yapılar kenti ayrıca önemli kılmaktadır. Böylesine önem arz eden bir kent özellikle 1990 yılından günümüze kadar yoğun göçün getirmiş olduğu olumsuzluklarla hızla işgal edilmiş ve antik kent günümüze kadar büyük oranda tahrip edilmiştir. Bu tahribat aynı hızla devam etmektedir. Misis’in kaçak yapılaşmaya daha fazla kurban edilmemesi ve en azından şimdiki haliyle kurtarılabilmesi için projelerin hazırlanması, uygulanması ve toplumsal bilincin kazandırılması kaçınılmaz bir gerçeklik olarak yüzümüze haykırmaktadır.

PROJENİN AMACI

Proje ile, Yüreğir İlçesine bağlı, Yakapınar (Misis) beldesi sınırları içerisinde bulunan antik kentin Dünya kültürüne kazandırılması ve antik kent üzerinde evlerini kaçak olarak yapmış ve uzun yıllardan beri orada yaşamakta olan ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma ile ilgili yasalar nedeni ile kentsel hizmetlerin (kanalizasyon, su, yol, elektrik vd..) götürülemediği vatandaşlara her türlü kentsel hizmetin sunulabileceği yeni bir yaşam ve iş ortamı sağlanması amaçlanıyor.

Yüreğir Belediyesi, bu kapsamda öncelikle mevcut durumun tespiti yönünde çalışmalar yaptı. Kadastro haritaları hazırlayan belediye yetkilileri, antik kentin bu gün bulunduğu durumu tespit edip, antik kent üzerinde yaşayan yöre halkının demografik yapısını da saptadı.

Proje kapsamında, Yaklaşık 10 yıldan beri Türkiye’de çalışan ve yöreyi çok iyi tanıyan Tarihçi ve Arkeolog Prof. Dr. Giovanni Salmeri ve Arkeolog Anna Lucia D’agata’nın da görüşlerinin yer aldığı durum tespitini içeren genel bir rapor hazırlandı. Toplam 24 bürokrat ve sivil toplum temsilcisinin ve bir tercümanın katıldığı çalıştay Prof. Dr. Yusuf Gürçınar’ın moderatörlüğünde yapıldı. Çalıştayda oluşturulan görüşler doğrultusunda rapor hazırlandı.

22.03.2012 Yeni Adana Gazetesi