Göbeklitepe ‘Heykele’ Dönüştü

1389

Anadolu medeniyetleri üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan heykeltraş Erdinç Bakla, Hititler, Truva ve Çatalhöyük’ten sonra yeni sergisinde Göbeklitepe’yi ele alıyor. Bakla “Çok özel bir yer, Göbeklitepe’ye gönlümü kaptırdım” diyor.

Tarihi tam 12 bin yıl öncesine uzanan, Urfa’da bulunan dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe bu kez heykellerde anlatılıyor. 73 yaşındaki heykeltraş Erdinç Bakla, bu akşam açılacak yeni sergisinde ‘Dünya Kültür Mirası’na dahil edilen Göbeklitepe üzerine yaptığı heykellere yer veriyor. Sanatçı son üç yıldır Göbeklitepe üzerine araştırma yapmış. Galeri Işık Teşvikiye’de bu akşam açılacak ‘Göbeklitepe Rüzgarı’ başlıklı sergide de sanatçının bu üç yıllık araştırma sonucunda hazırladığı eserler bulunuyor. SABAH’a sergisini anlatan Erdinç Bakla, “Göbeklitepe projesi için kazı çalışmalarını yöneten Prof. Klaus Schmidt’le görüştüm, oraya gittim, Göbeklitepe hakkında bir çok yazı okudum. Burası dünyanın en eski tapınağı. Çok özel bir yer, hala büyük ölçüde gizemini koruyor. Göbeklitepe’ye gönlümü kaptırdım. Burası beni çok etkiledi. Ama oradan yola çıkarak bir hayal dünyası yarattım. Orada yedi, sekiz metrelik dev heykeller var. Klaus Schmidt’e göre, bunlar insan tasviriymiş. Ama orada çizilen hayan şekilleri de bu heykeller de hep erkek. Ben bunları sergimde kadın tasvirleri olarak yorumladım. Çünkü 12 bin yıl önce de kadın, erkeğin yanındaydı, doğayla mücadelede kadın da vardı. Bu kadınları avcı kadınlar olarak hayal ettim. Onlara yarı değerli taşlardan takılar da yaptım” diyor. Sanatçı Göbeklitepe’de yapılan hayvan şekillerini de yeniden yorumlamış: “Burada gördüğüm kaplan, yılan gibi hayvan şekillerini de yeniden yorumladım. Bunda da amacım kendimi o gün orada yaşayan bir sanatçı gibi görmekti. Onlar nasıl düşünmüş, nasıl heykel yapmış diyerek baktım. 12 bin yıl öncenin reprödüksiyonunu da yaptım diyebilirim.” Göbeklitepe Rüzgarı sergisi 14 Nisan’a dek görülebilir.

TROYA’DAN HİTİTLER’E

Heykeltraş Erdinç Bakla özellikle 2006’dan bu yana Anadolu’daki arkeolojik kazılar sonucu çıkan önemli merkezler üstüne çalışıyor. “Batı sanatını taklit etmeyelim, Anadolu uygarlıkları çıkış noktamız olsun” diyen sanatçı, Hititler, Truva ve Çatalhöyük üzerine de sergiler hazırlamış. Sanatçının Hititler üzerine hazırladığı sergisi İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde ve Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde de sergilendi. Bakla, bu serinin dör düncüsü olan Göbeklitepe’nin bir tapınak olarak ayrıldığını ve bu arkeolojik kazılar içinde özel bir yeri olduğunu da söylüyor.

20.03.2012 Sabah