En Eski Satış Senedi Mardin’de

958

3 bin yıl önce iki kişi arasında ve şahitliklerle yapılan meyve bahçesi satışının senedi, Mardin Müzesi’nde sergileniyor.

M.Ö. 7-8. yüzyıla ait olan ve bir meyve bahçesinin satışına ilişkin senedin çok sayıda yerli ve yabancı turisti Mardin’e çekmesi bekleniyor.

Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, “Prof. Dr. Hayat Erkanal başkanlığında Nusaybin ilçesine 4 kilometre uzaklıktaki Gırnavaz Höyüğü’nden 1994 yılında gerçekleştirilen kazılarda çıkarılan tabletin, yaklaşık bir yıldır müzede sergilendiğini” söyledi.

Yapılan tercüme ve araştırmalar sonucunda tabletin, dünyanın en eski satış tableti olduğunun belgelendiğini bildiren Erdoğan, “M.Ö 7-8. yüzyıla ait bu senedin dünyada bundan en eski satış senedi olduğunu fark ettik. Bu nedenle dünyanın ilk tapu belgesi olarak kabul ediyoruz. O dönemde de özel mülkiyet kavramının olduğu ortaya çıkıyor. Bu çivi yazılı tablet, M.Ö 7–8. yüzyılda Yeni Asur Dönemi diye tabir ettiğimiz dönemde bir meyve bahçesinin satış senedi. Yaklaşık 3 bin yıl önce bir satış sözleşmesi vermişler. Bu, dünyanın bulunan en eski tapu senedidir. Bu senette ‘Sarri’ ismindeki babanın, 3 oğluna ait meyve ağaçları ve içindeki meyvelerle beraber ‘Nabulu’ ismindeki şehrin kuzeyindeki, nehrin hemen kenarındaki bir meyve bahçesini, ‘İstarnadin’ adlı bir adama satma sözleşmesi yer alıyor. Burada 4 başka adamın mühürleri ile şahitlik yapmaları söz konusudur. Zaten 2900 yıl öncesine gittiğimizde Nusaybin’in eski isminin ‘Nabulu’ olduğunu biliyoruz. Bu eser sayesinde çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçinin Mardin’e geleceğini düşünüyoruz” dedi.

25.03.2012 Dünya Bülteni