Urartu Takıları Koleksiyonu Restore Edilecek

2361

Bank Of America Merrill Lynch, bünyesinde sürdürdüğü küresel ölçekli Sanatı Koruma Projesi ile Rezan Has Müzesi’nde bulunan Urartu Takıları Koleksiyonu’nun restorasyonuna katkı sağlıyor.

2010 yılında Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi için başlatılan Sanatı Koruma Projesi bu yıl Asya, Avustralya, Güney Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri’ni de kapsayacak şekilde genişletildi. Proje, 19 ülkeden kültürel ve tarihi değer taşıyan 20 farklı sanat eseri ve insan eliyle yapılmış nesnelerin restorasyonuna fon sağlayacak.

Türkiye’nin en kapsamlı Urartu takıları koleksiyonunda saç tokası, taç, saç sargısı, kolye, madalya, göğüslük, muska, kolçak, bilezik, halhal, broş ve düğmeler gibi bine yakın eser yer alıyor. Eserler, Urartu dönemindeki karakteristik özellikleri yansıtıyor ve takılar süslenme amaçlı kullanıldığı gibi işlevsel ve dinsel özeliklere de sahip. Rezan Has Müzesi’nde gerçekleştirilecek olan restorasyon; temizleme, kırıkların yapıştırılması ve tümlenmesi, çatlakların onarımı ve rötuşlama ile birlikte dayanıklılığı artırma ve korumaya yönelik işlemlerin yanı sıra eserlerin korunmasına yönelik çalışmaları da kapsıyor.

2012 yılında Sanat Eserlerini Koruma Projesi kapsamına alınan eserler arasında Leonardo Da Vinci’nin Milano’daki Castello Sforzesco kalesinde bulunan en erken dönem el yazmaları, Guggenheim Müzesi’ndeki Picasso’nun Ütü Yapan Kadın tablosu, Madrid’deki Thyssen Müzesi’nde bugüne kadar tuval üzerine yapılmış en büyük boyutlu resim olarak tanınan bir Tintoretto tablosu da yer alıyor.

25.03.2012 Star Gazetesi