Hadrianaupolis Antik Kenti Kazıları

794

Karadeniz’in Zeugması olarak adlandırılan Hadrianaupolis Antik Kenti’ndeki kazılara, bu yıl 1 Ağustos’ta başlanacağı bildirildi.

Kazı Başkanı Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vedat Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karabük’ün Eskipazar ilçesinde MÖ 1. yüzyılda kurulduğu ve MS 8. yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen antik kentteki kazı çalışmalarının, bu yıl 3 arkeolog, çok sayıda uzman, öğrenci ile işçilerin yer aldığı yaklaşık 50 kişilik ekiple yapılacağını söyledi.

Hadrianaupolis’teki kazılarda, Anadolu’da örneklerine hiç görülmeyen bazı zemin mozaiklerinin turizme kazandırılması için çalıştıklarını vurgulayan Keleş, bu yıl ki kazılara 1 Ağustosta başlayacaklarını ve 1 Ekim’de bitireceklerini belirtti.

Geçen yıl yaptıkları kazılarda antik kentte daha önce oluşan tahribatı gidermek ve bir daha oluşmasını engellemek için çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Keleş, şunları kaydetti:

“Bu yıl kazılarda restorasyon ve konservasyon yapılacak. Kazı evi yapımı olacak. Bu nedenle kazılara geç başlıyoruz. Bu yıl Kilise B’nin üstü kapatılacak. Kilise B yapısının zemininde yer alan Dicle, Fırat, Geon ve Phison ırmaklarının ikonografik anlamda tasvir edildiği taban mozaikleri, üstlerinin kapanmasının ardından turizme açılacak. Hamam A ve Kilise A’da ise restorasyon ve konservasyon çalışmaları yapılacak. Villa, Hamam B’de de çalışmalar yapılacak.”

26.03.2012 haberler.com