Pompeiopolis Antik Kenti Kazı Başkanı, Kastamonu Üniversitesi’ne Geçti

928

Pompeipolis Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Latife Summerer, Kastamonu Üniversitesi’ne geçti.

Almanya Münih Üniversitesi ile Taşökprü Belediyesi işbirliğiyle kazı çalışmalarının yürütüldüğü Pompeipolis Antik Kenti’nin Kazı Başkanı Prof. Dr. Latife Summerer, Münih Üniversitesi’nden ayrılarak, Kastamonu Üniversitesi ile protokol imzaladı.

Summerer’in nisan ayında Kastamonu Üniversitesi’nde göreve başlayacağı ve daha sonra açılacak olan Arkeoloji Bölümü’nün başkanlığını yürüteceği öğrenildi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Arkeoloji Bölümü’nün araştırma merkezinin Pompeipolis kazılarının devam ettiği Taşköprü ilçesinde bulunacağını ifade ederek, “Arkeoloji Bölümü’nü bu yıl içerisinde faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. 3 kişilik öğretim kadrosunu tamamlarsak öğrenci de alabileceğiz” dedi.

Pompeiopolis Kazı Başkanı Prof. Dr. Latife Summerer de, 6 yıldır yürüttükleri Pompeiopolis kazılarının başta Karadeniz arkeolojisi olmak üzere, ülke arkeolojisindeki öneminin kendisinin Kastamonu Üniversitesi’ne gelmesini sağladığını ifade etti.

Summerer, Pompeipolis Antik Kenti kazılarının yerli kazı statüsüne alınması için çalışma içerisinde olacaklarını vurgulayarak, “Yerli kazı statüsüne geçmesiyle Pompeiopolis Antik Kenti’nde kazı süresi uzayacak ve çalışmalar ivme kazanacaktır” diye konuştu.

26.03.2012 haberler.com