Antik Kente Çöplük

838

İzmir Ödemiş’e 10 kilometre uzaklıktaki Neikeia antik kentinin yanı başına belediye tarafından çöp depolama tesisi kurulmasına arkeologlar ve köylüler karşı çıktı.

Antik kente çöplük İzmir’in Ödemiş ilçesinde Türkönü köyünün yakınlarında inşa edilmesi planlanan çöp depolama alanı, Roma döneminden kalma Neikaia antik kenti kalıntıları ile Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Gökçen Efe’nin şehit olduğu yere komşu olacak. Arkeologlar ve çevre köylüleri, inşa edilecek çöp depolama alanının hem tarihe hem de çevreye zararı olacağından endişeli. Arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin, “Neikeia’nın geçmişi Lidyalılar dönemine gidiyor, M.S. 1. yüzyıl Roma kenti. Akropolü, sarnıçları ve tiyatrosu belli ki iyi durumda, alüvyonlu toprak altında kalmış. Burada basılan sikkeler 300 yıl boyunca Roma İmparatorluğu’nca kullanılmış. Ödemiş’in el değmemiş hazinesi olan bu antik kent kazılamadan çöplük haline getirilecek. Nekropol ile 300 tiyatro ile 500 metreye çöp tesisi kuracak. Tesisin kurulacağı çöp alanında da kalıntılar var. Ulusal tarihimiz açısından da önemli bir yere bu tesis yapılmamalı.”

Çevre Bakanlığı da onayladı

Çöp depolama tesisinin yapılmaması için komşu Kurucaova ve Ertuğrul köylerinde imza toplanıyor. Kurucaova’da 400 imza toplanmış. Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin de devletin kendilerine yeni çöp dökme alanı yeri göstermesi gerektiğini söyleyerek, “Çöp depolama alanından 10 belediye yararlanacak. Bu alanı 2 nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu işaretledi, biz alanı iki defa küçülttük. Antik kentin kıyısında ama bugüne kadar herhangi bir araştırma yapılmamış. Altı değişik kamu kurumu bu alana çöp tesisi yapılmasını söyledi. Keşke üniversiteler gelseler ve iki bin yıldır duran bir kenti gün yüzüne çıkarsalar. İhalesi 5 Martta sonuçlandı. KİK’te onay aşamasında, şu anda 2.5 milyon liralık proje. Çevre bakanlığı da onayladı. Devlet bana yer versin, başka yere yapalım” dedi.

27.03.2012 Vatan