İngiltere’nin Önemli Arkeoloji Dergisi, Türkiye’yi Kapağına Taşıdı

1054

İngiltere’nin en önemli ve en çok okunan arkeoloji dergisi “Current Archaeology”, kapağında Türkiye’ye yer verdi.

Dergi Nisan-Mayıs sayısının kapağında İzmir Agorasından bir fotoğraf ile “Turkish Odyssey” başlığını attı. Derginin içerisinde ise İzmir’deki Agora kazıları, burada bulunan yer altındaki su kanalları ile İzmir’in arkeolojik yerleriyle ilgili bilgiler aktarıldı.

Türkiye ile ilgili yazıları çeşitli akademisyenler kaleme alırken, derginin müze bölümünde dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi tanıtıldı.

Türkiye’nin Londra Kültür ve Tanıtma Ataşesi Ayşegül Gürgezoğlu konuya ilişkin AA’ya yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İngiltere’de kültür turizmi açısından da tercih edilen bir destinasyon olması için çalıştıklarını söyledi. Gürgezoğlu, “Son zamanlarda bu yönde önemli gelişmeler oluyor. Arkeoloji dergilerinde ülkemize geniş yer verilmesi artan ilginin bir göstergesi” dedi.

Bu arada iki ayda bir yayımlanan dergi, bundan sonra her sayısında “Turkey Focus” adı altında Türkiye ile ilgili özel bir bölüme yer verecek. Bu bölümde, Türkiye’nin çeşitli ören yerleri okuyuculara tanıtılacak, tüm yıla yayılan ve ilk kez yapılan bir “Türkiye Arkeoloji Serisi” oluşturulacak.

29.03.2012 Zaman