Kubadabad Sarayı Kalıntıları Yıkılıyor

1426

Beyşehir Gölü bünyesinde yer alan Kızkalesi Adası’ndaki Selçuklulardan kalan tarihi Kubadabad Sarayı’nın kalıntılarının, ağır kış şartları nedeniyle yıkılmaya başladığı belirtildi. Prof. Dr. Öztürk, ‘Ada üzerindeki kalıntılar, Konya’daki Alaaddin Tepesi’nde olduğu gibi üstten bir şemsiyeyle de korumaya alınabilir’ dedi.

Beyşehir Gölü’nde bulunan tarihi Kızkalesi Adası’ndaki saray kalıntılarının ağır kış şartlarının ardından yıkılıp yok olmaya başladığı, bu nedenle mekanın koruma altına alınması gerektiği bildirildi. Anadolu Eko Turizm ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı Prof. Dr. Abdullah Öztürk, bir dizi proje çalışması kapsamında geldiği Beyşehir’de, gazetecilere yaptığı açıklamada, Göl bünyesinde yer alan tarihi Kızkalesi Adası’ndaki saray kalıntılarının, çetin kış şartları sonrasında tahribata uğradığını söyledi. Prof. Dr. Öztürk, şu bilgileri verdi: ‘Kızkalesi Adası’na çıktığımızda maalesef üzücü bir tablo ile karşılaştık. Geçirdiği ağır kış şartları sonrasında yükselen sularla birlikte kıyıları tamamen sularla kaplanan tarihi adada yıkımlar olmuş. Burada mutlaka bir korumanın yapılması lazım. ‘Milli Park’ diye kimse bir şey yapamıyor, korunamıyor ancak ‘milli park’ diyerek biz oranın kendi kendine yok olmasına müsaade edemeyiz. Buradaki durum aciliyet arz ediyor. Çevrecilerin, ilgili kişi ve kuruluşların, belki bölgemizde çalışmalar yapan Prof. Dr. Rüçhan Arık ve ekibinin, Çevre ve Orman Bakanlığının, buradaki saray kalıntılarının korunması ve daha da fazla yıkıma uğramaması için bir inceleme yapması gerekiyor. Ada üzerindeki kalıntılar, Konya’daki Alaaddin Tepesi’nde olduğu gibi üstten bir şemsiyeyle de korumaya alınabilir.

‘DAHA FAZLA ZAMAN KAYBI YAŞANMAMALI’

Kızkalesi Adası çevresinin aynı zamanda Türkiye’nin önemli bir kuş cenneti olduğunu, birçok kuş türüne ev sahipliği yaptığını anlatan Öztürk, koruma konusunda daha fazla zaman kaybı yaşanmaması gerektiğini sözlerine ekledi. 5 dekarlık bir alana sahip olan Kızkalesi Adası, Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü kıyısındaki tarihi Kubadabad Sarayı’nın 3,5 kilometre kuzey doğusunda yer alıyor. Anadolu Selçukluları sultanlarının yazlık sarayı olan Kubadabad Sarayı’nın haremliği ve tersaneliği olan Kızkalesi Adası’ndan günümüze, duvar yıkıntıları, sur ve saray kalıntıları ulaşmış durumda.

07.04.2012 Yeni Şafak