Yenikapı’yı Kazdıkça Ayak İzi Çıkıyor

1196

Yaklaşık 8 yıl önce Yenikapı’da başlanılan kazılarda sona gelindi. Neolitik döneme ait bulgulara rastlanan kazılarda 8 bin 500 yıl öncesine ait insan ayak izleri de bulundu. Yenikapı Kazı Alanı Başkanı Zeynep Kızıltan, çok hızlı kapandığı için ayak izlerini koruma altına aldıklarını belirtiyor. Böylelikle insan yaşamına ait izler kolaylıkla tespit edilebilecek.

Yenikapı’daki Marmaray ve İstanbul Metrosu arkeoloji kazılarında bugüne kadar pek çok tarihî eser gün yüzüne çıkarıldı. 40 bine yakın sergilenebilir kalitede eserin bulunduğu kazılarda 8 bin 500 yıl öncesine ait insan ayak izleri de bunların arasında. İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü ve Yenikapı Kazı Alanı Başkanı Zeynep Kızıltan, bugüne kadar 390 ayak izinin bulunduğunu söyledi. 400 metrelik alanda çalışmalara devam ettiklerini belirten Kızıltan, kazılar sonunda ayak izlerinin 1.000’in üzerine çıkacağını aktardı. Dünya üzerinde benzerinin olmadığı kaydedilen izler, konservasyonu tamamlandıktan sonra Yenikapı’da kurulacak müzede sergilenecek.

Metro aktarma istasyonu olarak kullanılacak Yenikapı’da 2004 yılında başlayan kazılarda sona yaklaşıldı. Kazılarda neolitik döneme ulaştıklarını ifade eden Kızıltan, “Bu dönem insanının yaşamına ait izler tespit ettik. Mimari izleri, günlük yaşamda kullanılan eşyaları, dini inançları ortaya çıktı. Geçtiğimiz aylarda da insan ayak izlerine rastladık. Dünyada böyle ayak izleri örnekleri yok. İstanbul’da çok yakın benzerleri Fikirtepe’de, Yarımburgaz’daki kazılarda bulundu.” dedi. Ayak izlerinin çok hızlı kapandığı için korunduğunu söyleyen Kızıltan, “Ben de ilk gördüğümde inanamadım. Şimdi alanda konservasyon çalışması tamamlananları kalıplar halinde keserek koruma altına alıyoruz. Bunlar orijinal halleriyle Yenikapı Arkeopark Müzesi’nde sergilenecek.” şeklinde konuştu. Kazı alanında çalışan arkeolog Barış Mirzanlı ise çalışmalar sonunda ayak izlerinin 1.000’in üzerine çıkacağını dile getirdi. Çıkan izlerin ortalama numarasının 38 olduğunu belirten Mirzanlı, “Ayak izlerini özenle koruyoruz. Kurutma çalışmasının ardından silikon kalıplarını çıkarıyoruz. Basan ayakların kimi çıplak, kimi sandaletli ayak. Ortalama boyları 34 ile 42 numara arasında.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Yenikapı’daki kazılarda 6 tanesi kürekli gemi olmak üzere toplam 36 batık gemi bulundu. 2012 başında başlayan 36. batık gemiyi çıkarma çalışmaları haziran ayında tamamlanacak. Son batık geminin 5. yüzyıla ait olduğunu ifade eden Kocabaş, “Son batık gemiyi de iki ay içinde kaldırmayı planlıyoruz. Önce araziden kaldıracağız. Sonrasında üç boyutlu çizimlerle gemiyi sanal ortamda canlandıracağız.” diye konuştu. Dünyada başka örneği olmayan gemilerden üçünün amforalarda taşıdığı yükü sağlam çıkarıldı. 127 amforanın tamamı sağlam olarak çıkarılan son geminin milattan sonra 5. yüzyıla ait olduğu tahmin ediliyor. Dünyanın farkı yerlerine ait amforalardan Filistin’den de var, Karadeniz’den de. Son batık geminin çıkarılması işinde 15 kişi çalışıyor.

19.04.2012 Zaman