Patara Antik Kenti’nde Kazılar Başladı

896

Antalya’nın Kaş ilçesi yakınlarındaki dünyanın ilk meclis binasını içinde bulunduran Patara Antik Kenti’nde arkeolojik kazılar başladı.

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva Işkan Işık başkanlığında başlatılan kazıda bu dönem, Likya Birliği Meclisi binası ile Patara Antik Tiyatrosu arasındaki alanda gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, 24 yıldır devam eden kazı çalışmaları kapsamında asıl büyük kazının 18 Haziran’da başlayacağını söyledi.

Kazılarda 25 işçi ve 4 arkeologun görev alacağını kaydeden Işık, bu yılki kazılarda Liman Hamamı Palaestrası, Tepecik Bey Sarayı, Ana Cadde, Kaynak Kilise, Agora ve Ana Cadde’de çalışılacağını bildirdi. Patara Neron Deniz Feneri’nin podyum restorasyonun bu yıl tamamlanacağı da dile getiren Işık, ödenek bulunması halinde deniz fenerinin kulesinin de restore edileceğini belirtti.

Bu yılki çalışmalarda Patara Antik Kenti’nin simgesi Mettius Modestus Takı’nın restorasyonun yapılacağını da anlatan Işık, ”2012 yılı çalışmaları arasında geçen yıl Antalya Anıtlar Kurulu’nca onaylanan Patara Antik Kenti Çevre Düzenlemesi Planı yaşama geçirilecek. Proje kapsamında ören yeri yürüyüş yolları, otoparklı karşılama merkezleri yapılacak. Ayrıca Antik kent bilgilendirme levhaları ile donatılacak” dedi.

Işık, kazıların eylül ayına kadar devam edeceğini bildirdi.

29.04.2012 Zaman