Zeugma’da Kazı Çalışmaları

938

Gaziantep’in Nizip ilçesindeki Zeugma Antik Kenti’nde 2012 yılı kazı ve kurtarma çalışmalarına mayıs ayı sonunda başlanacak.

Kazı Başkanı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Kutalmış Görkay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 ay sürecek kazı çalışmalarında 70 kişilik bir ekibin görev yapacağını belirtti.

Geçen yıl haziran yılında başlayıp eylül ayında sona eren kazı ve kurtarma çalışmalarında, özellikle 2007 yılında ortaya çıkartılan ”Muzolar Evi”ndeki çalışmalara devam edildiğini aktaran Görkay, bu çalışmalar kapsamında ”Dionysos ve Danae” evlerini koruyacak restorasyon ve konservasyon çalışmalarının yapıldığını hatırlattı.

Bu yıl yapılacak kazı ve kurtarma çalışmalarının mayıs ayı sonunda başlayacağını bildiren Görkay, şunları kaydetti:

”2012 yılında yapılacak kazı ve kurtarma çalışmalarımız 4 ay sürecek ve 70 kişilik bir ekip görev yapacak. Çalışmalar kapsamında çatı altında bulunan tarihi yapıları son aşamalarına getirip sergilemeye başlayacağız. Bunun dışında yine Muzolar Evi’ndeki çalışmalar devam edecek. Geçen yıl başlamış olduğumuz Agora Kenti’nde çalışmalar da sürecek.

Bir diğer çalışma ise kentin en büyük ‘kutsal alanı’ olan Belkıs Tepe’deki tapınak alanında olacak. 2012 yılı kazı ve kurtarma çalışmalarında yurt içinden çeşitli üniversitelerden katılacak olan öğretim üyeleri ve öğrencilerinin yanı sıra yurt dışından ise Almanya ve İngiltere’den de çeşitli araştırmacılar yer alacak.”

Zeugma Antik Kenti’nde, 2005 yılından beri yapılan kazı ve kurtarma çalışmalarının büyük bir titizlikle yapıldığına işaret eden Görkay, şöyle konuştu:

”Zeugma alanında yapılan her yeni çalışma, bölgenin turizme kazandırılmasında etkin bir rol oynuyor. Yapılan kazı ve kurtarma çalışmalarına büyük bir titizlikle devam edilecek. Önceliğimiz ise gün yüzüne çıkarılan tarihi alanlarda restorasyon ve konservasyon çalışmalarına ağırlık vermek olacak. Yapılan çalışmalarda bize her konuda destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Gaziantep Valiliği İl Özel İdaresi’ne teşekkür ediyorum.”

ZEUGMA ANTİK KENTİ

Zeugma Antik Kenti, M.Ö 300’de Büyük İskender tarafından ”Selevkia Euphrates” adıyla kuruldu. Romalı komutan Pompeius, M.Ö. 64’te kendine yaptığı yardımlar karşılığında kenti 1. Antiachos’a verdi. Kommagene Krallığı’nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, M.Ö. 31’den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğu’na bağlanıp, ”köprü” ve ”geçit” anlamına gelen ”Zeugma” adını aldı.

Roma Dönemi’nde büyük bir zenginlik ve ihtişam yaşayan Zeugma, M.S. 256’da Sasani Kralı 1. Şapur tarafından ele geçirilerek yakılıp yıkıldı.

GAP kapsamında inşa edilen Birecik Barajı’nda su tutulmaya başlanmasıyla Türk ve yabancılardan oluşan ekipler tarafından antik kentin sular altında kalacak bölümlerinde yoğun kurtarma kazıları yapıldı. Bu kazılarda gün ışığına çıkarılan ve her birinin bir şaheser olduğu ifade edilen mozaikler, duvar resimleri, Mars Heykeli ve Kil Mühür Baskı Koleksiyonu, Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ne taşındı. Eserler daha sonra inşa edilen Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Açık hava müzesine dönüştürülmesi hedeflenen Zeugma Antik Kenti’nde, Bakanlar Kurulu’nun 2005 yılında aldığı kararla Doç. Dr. Kutalmış Görkay başkanlığında kazı çalışmaları yapılıyor.

30.04.2012 Sabah