Tekkeköy Turizm Merkezi Olacak

811

Karadeniz’de insanlığın ilk yerleşkesi olan M.Ö. 600 bin yıllarına ait Tekkeköy mağaralarında kazı çalışmaları yeniden başladı.

Karadeniz de insanlığın ilk yerleşkesi olan M.Ö. 600 bin yıllarına ait Tekkeköy mağaralarında en son 1941 yılında yapılan arkeolojik kazı çalışmalarına yeniden başlıyor. Mağaraların çevresini temizleten Tekkeköy Belediyesi, ardında da kazı çalışmalarını başlatacak. Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, “Tekkeköy, Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden biri haline gelecek Tekkeköy mağaralarını tüm dünya tanıyacak.”

Tarihi mağaralarda incelemelerde bulunan Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, 71 yıl sonra kazıların kaldığı yerden devam edeceğini kaydetti. Mağaraların restorasyonuna yönelik projeye temizlik çalışmasıyla başladıklarını ifade eden Başkan Tekin, “Kuruldan aldığımız izinler doğrultusunda bölgeyi güvenlik çemberine alıyoruz. Kamera ve güvenlik sistemleri ile oturma guruplarını ilk olarak kuracağız. Bu ayın yirmi beşinde kuruldan diğer projelerde geçecek, bunun yanında bizler diğer kısımlardaki çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yapacağımız işler çok fazla seyyar konteyner tuvaletler ve oturma gurupları bugün yarın geliyor. Yollara ve oturma guruplarının altına koyacağımız taş malzemelerde bir taraftan hazırlanıyor. Ağaçların kesilmesi, çevrenin temizlenmesi ve çalılar ile bitki örtüsünün kaldırılması ile ilgili çalışmalarımız dünden beri devam ediyor.” dedi.

Çalışmalarla görülmeyen ve tespit edilemeyen birçok merdiven ve irili ufaklı mağaraların ortaya çıktığını söyleyen Başkan Hayati Tekin, “Yakın döneme ait küp ve kalıntı parçaları bulduk. Bu parçaları toplayıp birleştirerek oluşturacağımız müze evlerde sergileyeceğiz. Daha işin başındayız bu alan 360 bin metre karelik bir arkeoloji vadisi. Çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor insanlığın ortak mirası olan bu yer tüm insanlığa hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

10.05.2012 Sabah