Toprak Altındaki Roma Tiyatrosu

824

Bursa İl Özel İdaresi, İznik’te yaklaşık 6 ay önce başlattığı çalışmalar kapsamında yaklaşık 1900 yıllık antik tiyatroyu gün yüzüne çıkarıyor.

Bursa İl Özel İdaresi, İznik’te yaklaşık 6 ay önce başlattığı çalışmalar kapsamında, yüzlerce yıldır toprak altında kalmış yaklaşık 1900 yıllık antik Roma Tiyatrosu’nu gün yüzüne çıkarıyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Roma Tiyatrosu’nun bölgedeki en önemli tarihi eserlerden biri olduğunu söyledi.

Zaman içinde yıpranan, doğal afetlerde zarar gören ve üzeri toprakla kaplanan tiyatronun bulunduğu bölgede yaklaşık 6 ay önce çevre temizliği başlattıklarını dile getiren Çelik, bu çalışmalarda önemli mesafe aldıklarını bildirdi.

Uyuşturucu bağımlılarının barındığı bölgeyi önce tel örgüyle çevirip, güvenliği sağladıklarını anlatan Çelik, şöyle konuştu:

”Ardından temizlik çalışmalarına başladık. Bölgeye birikmiş toprak, çöp ve moloz yığınlarını kaldırmaya başladık. Oradan toprağı kaldırdıkça, aslında çok da bozulmamış bir tiyatronun var olduğunu gördük. İnsanların gözünde sağda solda kalmış 3-5 taş parçası konumundayken, 2 yıl önce başlattığımız çalışmalarla tiyatroyu gün yüzüne çıkarttık. Yüzlerce yıldır toprak altında kalan 1900 yıllık tiyatro yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.”

Çalışmalar kapsamında bugüne kadar 200 bin lira harcandığını belirten Çelik, gelecek yıllar için Bursa Valisi Şahabettin Harput’un direktifleriyle 200 bin lira daha ayırdıkları anlattı.

Çelik, çalışmaların aralıksız sürdüğünü vurgulayarak, ”Bu yıl sonunda tamamen Roma Tiyatrosu ortaya çıkmış olacak. Bursa’nın tarihi bir gururu olarak burada tiyatroyu sergileyebilecek duruma geleceğiz” diye konuştu.

4 METRE DERİNLİĞE İNİLDİ

Roma Tiyatrosu’ndaki çalışmaları yürüten ekibin lideri arkeolog Mustafa Ufuk Gürdal ise tiyatronun, MS 111-112 yılları arasında yapıldığını ve günümüzle karşılaştırıldığında ortalama 1900 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirtti.

Tarihi yapının, doğal afetlerden çok etkilendiğini belirten Gürdal, özellikle 1050 yılında meydana gelen ve İznik bölgesini büyük boyutta etkileyen depremde büyük hasar gördüğünü söyledi.

Tiyatronun çeşitli etmenler sonucu işlevselliğini kaybettiğini dile getiren Gürdal, ”Özellikle arka bölümde karşımıza çıkan seramik fırınlarının kalıntıları, onun dışında kil havuzları ve bununla bağlantılı olarak su kuyularının tespit edilmesi, bizi geç Bizans ve Türk dönemine kadar uzanan bir süreçte burada seramik atölyelerinin varlığını gösteriyor” dedi.

Gürdal, 4 uzman ve 15 işçi ile gerçekleştirdikleri çalışmalarda yaklaşık 4 metre derinlikte dolgu toprak temizlendiklerini anlattı.

Tiyatro zeminine ulaşabilmek için yaptıkları sondaj çalışmaları sırasında ortaya çıkan taş blokların üzerinde o dönemde taş ustalarının Latince harflerle bıraktıkları imzaları gördüklerini ifade eden Gürdal, ”Duvar işçiliğinin önemli örneklerinden biri olan tiyatronun gelen olarak mimarisine baktığımızda duvar işçiliğinde harcın kullanılmadığını görüyoruz. Taş blokların harç kullanılmadan demir kenetlerle birbirine bağlanmış olduğunu belirledik. Ortalama 3,5-4 tona ulaşan büyük taş blokların kullanıldığını gördük” diye konuştu.

1900 YILLIK KULİSLER

Gürdal, gösteri yapılan yerin iç kısmında kalan, tiyatro binasının içini oluşturan odaları açmaya başladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

”Özellikle vomitorium kısmını ve tiyatronun arkasına açılan iki galeriyi ortaya çıkardık. Odalar geçişlerle birbirine bağlanıyor ve tiyatronun arka kısmında bir hat oluşturuyor. Döneminde gösteriye hazırlanan oyuncuların bir tür kulisi olan bu odaları, hazırlıklarını yaptıkları, malzemelerini koyduğu odalar olarak nitelendirebiliriz.”

Bu yapının tarihi önemine dikkati çeken Gürdal, ”İznik Roma Tiyatrosu, Güney Marmara bölgesinde 2. yüzyıldan kalan Roma dönemine ait tek tiyatro yapısı. Milli gelire katkısını düşündüğümüz zaman bölgede turizm açısından çok büyük bir önem taşıyor” dedi.

11.05.2012 Sabah