Kırşehir’de Kayıp Antik Kent Bulundu

1502

Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde, MÖ 2.yüzyıla ait olduğu varsayılan kayıp antik kente ait hamam bulundu.

Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde, MÖ 2. yüzyıla ait olduğu varsayılan kayıp antik kente ait hamam bulundu. Hamamın ‘cehennemlik’ denilen ateş kuyusu ve su tahliye sistemi uzmanları hayrete düşürdü.

Çiçekdağı ilçesi Büyük Teflek köyünün Kale mevkiinde bir tarihi yapının kendiliğinden ortaya çıkması üzerine, köylüler durumu yetkililere bildirdi. Yapılan incelemeler sonrasında kurtarma kazısı başlatan Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, 45 günlük bir kazı sonrasında çok büyük yol katederek büyük bir tarihi mirası ortaya çıkardı.

İlk kazılar sonrasında şehir hamamı olduğu tespit edilen yapının, İç Anadolu Bölgesi’nde 2,40 metre yükseklikteki tek hamam olduğu tespit edildi. Su devir daim işlemi ve kazanların kaynatıldığı büyük çukurların olduğu 2 katlı yapıda tahliye çukurunun Roma figürlü olması ise dikkat çekti.

Bölgenin bilinmeyen bir antik kent olduğunu iddia eden Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Gökgül, Roma dönemine ait hamam hakkında şunları söyledi:

“Bu kadar kısa süre içerisinde böyle bir şaheserin gün yüzüne çıkarılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Daha ileriki zamanda çok geniş bir alan içerisinde çok daha muazzam eserlerin çıkacağını ümit ediyoruz. Burada büyük yerleşim alanının bulunduğunu biz de tahmin ettik. Bu kazıda çıkan hamamın alanın 10’da 1’inde olduğunu zannediyoruz. Bulunan bu hamamdan dolayı burada bir şehrin olduğu, büyük bir şehrin içerisinde mabedin olduğu, şehirle ilintili daha büyük şeylerin olduğu da ifade etmektedir. İnşallah burada şehrimiz için çok önemli bir eseri ortaya çıkaracağız. Burası İç Anadolu’nun Efes’i olacak.”

Büyük Teflek Köyünde yapılan kazıya işçi desteği verdiklerini hatırlatan Kırşehir İş-Kur İl Müdürü Ömer Faruk Akyol ise, “Toplum yararına çalışma programı çerçevesinde, Çiçekdağı ilçesi Büyük Teflek köyüne talep üzerine 8 kişilik eleman takviyesi yaptık. İşçilerimiz burada çalışıyorlar, ücretlerini ve sigortalarını biz yatırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Teflek Muhtarı Eyüp Baran da tarihi eserin kendi köylerinden çıkmasını “talih kuşu” olarak gördüklerini söyleyerek, köyün turizm şehri olmasına öncülük eden Kültür ve İş-Kur Müdürlüğüne teşekkür etti.

17.05.2012 haberler.com