Anadolu Tarihini Dünya Okuyor

866

Türkiye’nin arkeoloji dergisi Aktüel Arkeoloji dünya okuyucusu ile buluştu.

Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin uluslararası yayını olan Actual Archaeology Magazine Anatolia 2 Rezan Has Müzesi sponsorluğunda dünya okuyucusu ile buluştu.

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olan arkeoloji dergisi, başta İngiltere olmak üzere Japonya, ABD, Fransa, İsveç, Yunanistan, İtalya, Almanya ve Danimarka ve Avusturyalı okuyucuya Anadolu’nun kültürel zenginliğini sunuyor. Actual Archaeology Magazine Türkiye’nin kültürel ve arkeolojik zenginliğini dünyaya tanıtımı noktasında çok büyük bir avantaj sağlıyor. Dergi ile birlikte Anadolu’nun bilinmeyen onlarca antik kenti de dünyaya tanıtılıyor.

İçerik olarak Türkiye sayısından farklı ancak Türkiye kapağı ile aynı olan İngilizce sayı; Magnesia, Assos Antik kentleri ve İzmir’in ilk yerleşimi olan Yeşilova Höyük gibi konular içermekte. Dergide öne çıkan bir diğer konu ise; Homeros’un destanına kaynaklık eden, üç güzeller yarışmasına sahne olan kent Antandros. Ayrıca fotoğraflarla Frigya kültürünün anlatıldığı dergide, dünyanın en güzel mozaiklerinden biri olan Kibyra Mozaiği de yer almakta. Kapak konusu olarak Göbekli Tepe’ye yer veren bu sayıda; bulunduğu günden beri bilim dünyasının ve arkeolojinin ilgi odağı olan bu ören yeri, kazı başkanı Klaus Schmidt’in kaleminden okuyucuyla buluşuyor. Klaus Schmidt; Göbekli Tepe’nin tarihöncesi dönemin önemli kült alanlarından biri olduğunu ve yılın belli zamanlarında avcı toplayıcı insan topluluklarının buraya gelerek törensel bir festival düzenlediklerini aktarıyor bu nedenle dergi, son çalışmalar ve yorumların izinde Göbekli Tepe’yi tanıtan önemli bir kaynak oluyor.

Actual Archaeology Magazine Anatolia 2. Anadolu tarihini dünya ile paylaşan önemli bir çalışma olarak son dönemde öne çıkan yayınlardan biri. İçerdiği konular bakımından Anadolu’nun sahip olduğu arkeolojik değerleri dünyaya anlatmada oldukça başarılı bir grafik çizen dergi, binlerce yıla yayılmış uygarlık tarihinin en önemli parçasından birini oluşturan Anadolu’yu oldukça sade ve özgün bir dille işliyor ve okuyucusuna ulaştırıyor. Çok kısa sürede dünyada yayımlanan diğer arkeoloji dergileri arasında yerini alan Actual Archaeology Magazine Anatolia, üç ayda bir olmak üzere Rezan Has Müzesi sponsorluğunda yeni bir sayı yayımlıyor.

29.05.2012 ntvmsnbc.com