Gözlükule Höyüğü’nde Kazı Çalışmaları Başladı

977

Tarsus ilçesindeki tarihi Gözlükule Höyüğü’nde kazı çalışmaları başladı.

Kazı çalışmalarına katılan Columbia Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji doktora öğrencisi Türkan Pilavcı yaptığı açıklamada, Gözlükule Höyüğü’nün arkeoloji dünyasında son derece önemli yeri olduğunu belirtti.

Kazı çalışmalarının Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Prof.Dr. Aslı Özyar başkanlığında gerçekleştirildiğini ifade eden Pilavcı, bu yıl ki hedeflerinin klasik öncesi döneme inip bu dönemin mimari ve yerleşim mekanlarını anlamak olduğu söyledi.

Pilavcı, şunları kaydetti:

”500 metrekarelik alanda kazı yapmaktayız. Gözlükule Neolitik Çağ’dan Orta Çağ’a kadar kesintisiz bir yerleşim sunmaktadır. Bunun için arkeoloji dünyasındaki yeri çok önemlidir. Bu sene çeşitli açmalarda farklı dönemlere ait yerleri kazmaktayız. Abbasi dönemi, Roma ve klasik çağlara yönelik buluntularımız ve mimari kalıntılarımız vardır.”

Pilavcı, 2007 yılından bu yana yapılan kazılarda İslami dönem, Roma dönemi ve klasik dönem öncesine tarihlenen katmanlara rastladıklarını ve bu dönemlere ait tıbbi aletler, ok uçları, kandiller ve figürler çıktığını bildirdi.

Kazı ekibinde 6’sı yabancı 26 kişinin bulunduğunu aktaran Pilavcı, bu yıl ki kazı çalışmalarının 29 Haziran’a kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.

12.06.2012 Hürriyet