Profesörün Çığlığı Almanya’dan Duyuldu

948

Ödemiş’e bağlı Türkönü köyü yakınlarındaki Yelaldı mevkiinde yapımı için çalışmalar başlayan çöp deponi alanının bölgedeki Neikaie antik kenti kalıntılarına yakın olması nedeniyle tartışmalar devam ediyor. Alman Maden Müzesi’nden bir Türk profesör de bölgeye gelerek eski çağlarda işletildiği belirtilen madenlerde incelemelerde bulunacak.

Özellikle son dönemde Arkeolog Prof.Dr. Veli Sevin’in Neikaie antik kenti yakınlarında yapımı planlanan çöp deponi alanı ile ilgili açıklamaları basında geniş şekilde yer bulurken, bölgede araştırma yapılması çağrısına ilk cevap Almanya’daki Alman Maden Müzesi’nden geldi. Alman Maden Müzesi’nde uzun süredir görev alan Prof.Dr. Ünsal Yalçın, Neikaie antik kentinden çıkarılarak Efes limanı aracılığıyla dünyaya ihraç edilen civa madenlerinin günümüzde kullanılmayan galerilerinde çeşitli araştırmalar yapacak. 20 Temmuz’da Ödemiş’e gelerek çalışmalara başlayacak olan Yalçın, daha sonra Neikaie’daki madenle ilgili antik kentin geçmişine de ışık tutan bir rapor hazırlayacak.

Neikaie antik kentinde çıkarılan civa madeninin boya yapımı, ilaç ve kozmetikte kullanıldığını belirten Prof.Dr. Veli Sevin, şöyle konuştu: “Bir tıp ve kozmetik şehri olarak adlandırılabilecek Neikaie’nın madenlerinde araştırma yapacak Prof. Dr. Ünsal Yalçın dünyanın en kaliteli zencefresinin (civa sülfür) çıkarıldığı bu toprakların geçmişine de ışık tutacak. Burada önemli bir tarih yatıyor. Bu tarihi ören yerine az bir uzaklıkta çöp deponi alanı kurularak bölgedeki tarih araştırmalarına darbe vurulmamalı”

15.06.2012 Mynet Haber