50 Milyon TL’lik Kaçak Kazı Yapıldı

1799

Kastamonu’nun Ağlı ilçesinde maddi değeri 50 milyon TL’nin üzerinde olan antik eserler defineciler tarafından çalındı.

Ağlı ilçesinin Selmanlı Mahallesi yakınlarında bir gurup defineci tarafından kaçak kazı yapıldı. Kazıda Roma dönemine ait çok değerli antik eserler çalındı.

Olayla ilgili 7 kişi yakalandı. Yakalananlardan 6’sı tutuklanırken tarla sahibi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Küre Cumhuriyet Savcılığı’nca bir ihbar değerlendirilerek güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonda, kaçak kazı yapılarak girilen tümülüsteki mezar odası içinde Roma dönemine ait çok değerli bir duvar resmine (fresk) ulaşıldı. Ayrıca, maddi değeri çok yüksek takılar ele geçirildi. Tümülüste yapılan kaçak kazı sonucu girilen mezar odasındaki freskin, korunmuşluğu bakımından o döneme ait şuana kadar bulunmuş en değerli parça olduğu ve Kastamonu antik tarihi açısından da önem taşıdığı, konunun uzmanları tarafından belirtildi. Uzmanlar, antik eserlerin kabartma şeklinde yapıldıktan sonra boyandığını ve günümüze kadar o gün kü özelliğini koruduğunu bildirdi.

İl Jandarma Komutanlığı tarafından Ağlı ilçesinde yapılan kaçak kazı operasyonuyla ortaya çıkan fresk ile ilgili Karabük Üniversitesi’nden gelen uzman ekip, kazının yapıldığı alanda kurtarma çalışması yapacak.

Karabük Üniversitesi’nden gelen Yrd.Doç. Dr. Şahin Yıldırım ile birlikte gelen dört kişilik ekip, Ağlı’da kazının yapıldığı tümülüsü ve freski inceleyerek, geri kalan kısımlarla ilgili kurtarma kazısı yapacak. Kazıda ortaya çıkan freskin Roma döneminde M.S. 2 veya 3’üncü yüzyıla ait olduğu ve bugüne kadar korunmuşluğu bakımından o döneme ait en değerli arkeolojik parça olduğu tahmin ediliyor. Uzman ekiplerce arazide başka bir eserin bulunup bulunmadığı araştırılacak.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma Küre Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülürken, uzman ekipler kaçak kazıda çalınarak satılan antik eserlerin maddi değerinin 50 milyon TL’nin üzerinde olduğunu vurguladı.

18.06.2012 haberler.com