20 Yüzyıllık Antik Hamamda Isıtma Sistemi

970

20 yüzyıl önce kullanılan Roma dönemine ait bir hamamda ısıtma sistemi bulundu. Antalya’nın Demre ilçesinde 4 yıldır kazı çalışmalarının devam ettiği Myra-Andriake Antik Kenti’ndeki bulgu arkeologları sevindirdi.

Hipokaust… Yani, Romalıların milattan sonra 1. yüzyılda kurdukları merkezi ısıtma sistemi. Yüzyıllar boyu toprak altında bozulmadan durdu. Ve bu antik hamam kazısında bulundu.

Antalya’nın Demre ilçesindeki Myra-Andriake Antik Kenti’nde kazılar 4 yıldır devam ediyor. Kazıyı Akdeniz Üniversitesi’nden Profesör Nevzat Çevik başkanlığındaki ekip yürütüyor. Fakat 1 Mayıs’ta yeniden başlanan yaz dönemi kazılarında önemli bir bulguya rastlandı.

Küçük Hamam’da yapılan çalışmalarda, hamamı ısıtmada kullanılan merkezi sistem ve duvar ısıtma sistemleri ortaya çıkartıldı.

Çevik, “Bazı kalıntılar vardı. Başka yerlerde de bulundu. Ama bütün o terracota (pişmiş toprak) çivilerinin duvarda yerinde olması, bütün mermer kaplama levhalarının yerinde olması, bize bu sistemin nasıllığını kendi doğal fotoğrafıyla anlatmış oldu. Dolayısıyla bugüne kadar öngörmüş olduğumuz bütün o teknik öngörülerin, tasarımların somut karşılığını biz de duvarda fotoğrafla göstermiş olacağız” dedi.

Sistemde kullanılan tuğla, tuğla çivileri, yıkanma bölümü, mermer kurnalarının büyük bölümü hala sağlamdı. Bu durum kazı ekibini şaşırttı.

Profesör Nevzat Çevik, bulgunun önemine vurgu yaptı.

21.06.2012 CNN TURK