Kral Hekatomnos’un Mezarı, Unesco Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde

1106

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kral Hekatomnos Kazı Alanı Koordinatörü Yrd. Doç Dr. Abuzer Kızıl, Kral Hekatomnos’a ait mezarın Unesco Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne girdiğini bildirdi.

Milas’ta Hisarbaşı Mahallesi’nde tarihi eser kaçakçıları tarafından tahrip edildikten sonra yapılan operasyon kapsamında ortaya çıkartılan ve son yüzyılın en önemli tarihi eserleri olarak değerlendirilen Karia Kralı Hekatomnos’a ait mezar ve çevresinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor.

Mezarın Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmesi için ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce başvuru yapılmıştı.

Kazı Alanı Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alanda belgeleme çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Bölgedeki çalışmalara yaklaşık 1,5 yıl önce başladıklarını, öncelikle yakınlardaki binaların kamulaştırılması ve yıkılması işlemlerinin gerçekleştirildiğini anlatan Kızıl, kazılarla yapının çevresinin açılarak mimari düzenin nasıl olduğunun anlaşıldığını kaydetti.

Mezar içerisindeki iklimlendirme çalışmalarının ilerleyen süreçte uluslararası bir ekip tarafından sürdürülebileceğini ifade eden Kızıl, kazı alanında müze ve çeşitli birimlerin yer almasının planlandığını bildirdi.

Kızıl, faaliyetlerinin kurum ve kuruluşların katkılarıyla verimli bir şekilde devam ettiğini dile getirerek, “Yoğun belgeleme çalışmasıyla Hekatomnos Mezarı ve Kutsal Alanı, unesco Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne girdi. Bu bizim için büyük bir sevinç ve onur kaynağı oldu” dedi.

Kazı alanında incelemede bulunan ve bilgi alan Milas Kaymakamı Bahattin Atçı ise, kazıların hızlı bir şekilde ilerlediğini görmenin kendisini sevindirdiğini söyledi.

Alanın bir an önce tüm yönleriyle açığa çıkmasını arzu ettiklerini dile getiren Atçı, “Milas için önemli olan bu alanın unesco’nun Dünya Kültür Mirası Envanteri’ne giriyor olması. Yakın zamanda bölgede jeolojik etütler yapılacak ve bölgede yeni kalıntılar var mı, onlar tespit edilecek” diye konuştu.

23.06.2012 haberler.com