Juliopolis Antik Kenti’ndeki Kazı Çalışmaları

1007

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü ve Juliopolis Antik Kenti Kazı Başkanı Melih Arslan, bu yıl 1 Haziran’da Nallıhan’ın Çayırhan beldesi Gülşehri bölgesindeki Juliopolis Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına başladıklarını, şu ana kadar yaptıkları çalışmalarda yaklaşık 30 mezar odasına ulaştıklarını söyledi.

Melih Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 yıldır sürdürdükleri kazı çalışmalarında yaklaşık 800 antik esere ulaştıklarını, bu eserlerin fotoğraflarının İstanbul’da sergilendiğini, bu yıl da 1 Haziran’da başladıkları kazıları Anadolu Medeniyetleri Müzesi elemanlarından oluşan 10 ekiple 90 gün boyunca sürdüreceklerini bildirdi.

Nekropoldeki kazıların bu yıl Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle gerçekleştirildiğini ifade eden Arslan, Nallıhan Belediyesi ve Nallıhan Turizm Gönüllüleri Derneği’nce hazırlanan Juliopolis’in Turizme Kazandırılması Projesi’yle bölgenin turizme açılacağının belirtti.

Bölgede bir yandan kazı çalışmalarının sürdürüldüğünü bir yandan nekropol ve çevresinde düzenlemeler yapıldığını söyleyen Arslan, şöyle konuştu:

“Yollar yapıyoruz. Bülten hazırlayarak vatandaşları kazılar hakkında bilgilendiriyoruz. Bu yıl 1 Haziran’da başladığımız kazılarda yaklaşık 30 mezar odasına ulaştık. Mezarların bir kısmı oda mezar, bir kısmı sanduka mezarlardır. Ancak bu oda mezarları antik soygunla tahrip edilmiş. MS 6-7. yüzyılda bu mezarlar tahrip edilmiş ve bir şekilde doldurulmuş. Bunun yanında sanduka mezarlar var. Basit, halk tipi dediğimiz mezarlar var. Bu mezar odalarında bazı antik takılara ulaşıldı. Bunları, ekiplerimiz itina ile bulundukları yerden çıkartarak Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi Laboratuvarı’nda incelemeye alıyor.”

Arslan, kazı alanında birkaç mezar odasını aslına uygun olarak döşeyerek sergileyeceklerini belirterek, “90 gün sürecek kazılarda beklenenin üzerinde mezar odasına ulaşmayı hedefliyoruz. Hem doğu nekropolünde hem de batı nekropolünde önemli mezarlara ulaştığımızda kentin örf ve adetlerini de öğrenmiş olacağız” dedi.

22.06.2012 konyahaber.com