Parion Antik Kenti’nde Çocuk Lahidi Bulundu

940

Çanakkale’nin Biga İlçesi’ne bağlı Kemer Köyü’ndeki Parion Antik Kenti’nde kazı çalışmalarının ilk gününde Milattan Önce 6’ncı Yüzyıl’a ait bir çocuk lahidi bulundu.

Parion Antik Kenti’nde 8’inci dönem kazı çalışmaları Bereketli başladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran’ın başkanlığında 105 kişilik bir ekiple dün startı verilen kazılarda, nekropol bölümünde bir kız çocuğuna ait lahide rastlandı. Kemer Köyü girişinde yer alan mezarlığın orta kesiminde, Arkaik Dönem’e ait kireçtaşı omurgalı çocuk lahidi bulunması, kazı ekibinde de sevinç yarattı. 135 santimetre boyunda, 56 santimetre enindeki lahidin açılması sonrasında antropolojik verilere göre, 10 ile 12 yaşları arasında bir kız çocuğuna ait iskelet ortaya çıkartıldı. Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Cevat Başaran, buluntuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Doğu-batı yönünde düzenlenmiş lahidin içinde sırt üstü yatırılmış, bronz kolye taşı ve parmağında bakır yüzüğü, sağ tarafında bir mermer koku kabı yer alan kemikleri erimiş bir iskeletle karşılaştık. Milattan Önce 6’ncı Yüzyıl’a ait çocuk lahidini ekip olarak, Parion ilk gün bereketi olarak yorumladık. Bu buluntu bizim için önem taşıyor. Özellikle ilk günde böyle bir sonuç almak heyecanımızı daha da arttırdı. Kazılarımız 15 Ağustos’a kadar antik kentin nekropol, tiyatro, Roma Hamamı, yamaç yapısı, odeion ve sondajlar olmak üzere altı ayrı bölgesinde yürütülecek.”

26.06.2012 haberler.com