Elif Anıt Mezarının Restorasyonu Başlıyor

1022

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan Elif Anıt Mezarları’nın restorasyonuna başlanacağını söyledi.

Antik dönemlerde Kuzey Mezopotamya olarak bilinen dünyanın en önemli bölgesinde yer alan Gaziantep’in antik kentler, ören yerleri, kaleleri, höyük ve farklı kültürleri yansıtan çeşitli özellikleri gün ışığına çıkarılmaya ve turizme kazandırılmaya devam ediliyor. Sahip olduğu kültürel değerler arasında anıt mezarlarıyla da dikkat çeken Gaziantep’te Elif, Hisar ve Hasanoğlu isimleriyle bilinen üç ayrı anıt mezarın restorasyonu için beş yıldır yoğun bir çalışma yürütün Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın girişimleri sonuç verdi. Rolöve çalışmaları tamamlanan anıt mezarlardan öncelikle Elif Anıt Mezarının restorasyon çalışmalarına başlanacak.

Gerekli her türlü çalışmanın tamamlandığını ve projenin ihale aşamasına geldiğini ifade eden Erdoğan, “Gaziantep ve Anadolu kültür tarihinin en önemli eserleri arasında yer alan anıt mezarlarımızla ilgili beş yıldır yoğun bir çalışma süreci geçirdik ve çalışmalarımız sonuçlandı. Her üç mezarla ilgili röleve çalışmaları tamamlandı. İlk olarak Elif Anıt Mezarının restorasyon çalışmaları başlatılacak olup bu konuyla ilgili 926 bin TL ödenek ayrıldı. Bu ödeneğin 500 bin TL’lik bölümü serbest bırakıldı. Konuyla ilgili ihale çalışmalarına başlandı ve kısa bir süre içerisinde ihale çalışmaları tamamlanarak ihalesi yapılacak. Ardından çevre düzenlemesi ve restorasyonu başlatılacak. Binlerce yıllık kültür abidesi olan ve bölge turizmi için önem taşıyan anıt mezarlarımızdan Elif Anıt Mezarının restorasyonunun tamamlanmasının ardından Hasanoğlu ve Hisar anıt mezarlarının da restorasyonları gerçekleştirilecektir” dedi.

Tarihi zenginlikleriyle bakıldığında Gaziantep’in dünya kentlerini kıskandıracak önemli özelliklere sahip olduğuna dikkat çeken Milletvekili Erdoğan Gaziantep’in bu özelliğinin değerlendirildiğini ve önümüzdeki dönemlerde kazı çalışmaları yapılmayan höyük ve ören yerlerinin de programa alınması için çalışmalar yapacağını söyledi.

Erdoğan Gaziantep’in her karışı farklı kültürlerin geçmişten günümüze bıraktığı önemli eserlerle dolu olduğunu belirterek, “Gaziantep kaleleri, antik kentleri, ören yerleri ve höyüklerinin çokluğu ve zenginliği bu bölgenin antik dönemlerdeki önemini gözler önüne sermektedir. Bu zincirin bütün halkalarını değerlendirmek ve bunları gün ışığına çıkarmak zorundayız. Fırat havzası başlı başına bir arkeoloji parkıdır. Önümüzdeki dönemlerde Gaziantep’te yürütülen kazıların desteklenmesi ve kazısı yapılmamış höyüklerimizde bilimsel çalışmaların yapılabilmesi için gerekli her türlü girişimi yapacağız” dedi.

26.06.2012 haberler.com