1700 Yıllık Lale Motifi Bulundu

1577

Denizli’nin 5 kilometre uzağında bulunan Antik Laodikya kentinde kazı ve restorasyon çalışmaları sürerken, bulgular tarihe ışık tutmaya devam ediyor.

İki yıl önce Laodikya Kilisesi’ndeki kazılar esnasında bulunan 1700 yıllık mozaik tabakanın yanında süren çalışmalar sırasında mozaik üzerine işlenmiş lale figürü bulundu.

Kutsal sayılan bitki

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Celal Şimşek, “1700 yıl önce insanlar bilmedikleri bir bitkinin kabartmasını yapamaz, resmini çizemez, mozaiğe işlemez. Demek ki, o dönemde Denizli yöresinde lale vardı. Vardı ki, Laodikyalılar kutsal saydıkları lale bitkisini mozaik üzerine işlemiş” dedi. İsmi Hollanda ile özdeşleşen lale bitkisinin 1700 yıl önce Denizli bölgesinde yetiştirildiği ve bilindiği Laodikya kazı ve restorasyon çalışmalarındaki bir bulguyla ortaya çıktı. Mozaik üzerine işlenmiş lale figürü, kazı çalışmalarını yürüten heyeti heyecanlandırdı. Lalenin, Anadolu bitkisi olduğunu gösteren önemli bir kanıta ulaşıldığını belirten Prof. Şimşek, “Lale, antik çağda da saflık, temizlik, kutsal ruh, zenginlik ve Hz. Meryem’i temsil ediyordu. Günümüzde de gerek hıristiyanlar gerekse Müslümanlar için kutsal sayılan bir bitkidir” dedi.

01.07.2012 Milliyet