Sirkeli Kazıları Başladı

962

Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Sirkeli köyünde 2006 yılından bu yana devam eden kazı çalışmalarının yeniden başladığı bildirildi.

İsviçre’nin Bern Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Miroslav Novak başkanlığında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç Dr. Ekin Kozal ve Kültür Bakanlığı’ndan Arkeolog Hüseyin Toprak’tan oluşan bir heyet Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü makamında ziyaret etti.

Sirkeli Höyüğü’nde kazı çalışmalarını 2006 yılından bu yana belirli dönemlerde sürdürdüklerini söyleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç Dr. Ekin Kozal, 1 Temmuz itibarıyla yeni dönem kazı çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Kozal, bundan önceki kazı çalışmalarında önemli bulgular elde edildiğini belirterek, “Sirkeli Höyüğü, tarihsel olarak doğu Çukurova’nın en önemli yerleşim birimlerinden biridir. Ceyhan Nehri’nin kıyısında bulunan bu höyük, aynı zamanda ticari ve doğal yolların kesişme noktasında olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Tarihsel açıdan bölgedeki en büyük höyüklerden biri. Buradaki çalışmalarımızda, höyüğün insanlık tarihi açısından önemini ortaya koymaya çalışıyoruz” dedi.

Sirkeli Höyüğü’nü değerli kılan en önemli özelliklerden birinin de Anadolu’nun en eski Hitit kabartması olduğu belirtilen Hitit Kralı 2. Muwatalli’nin kaya üzerine yapılan rölyefi olduğunu dile getiren Kozal, “Birkaç gün önce başladığımız 2012 yılı kazı çalışmalarına bilimsel olarak bir hafta sonra başlayacağız. Bu konuda Belediye Başkanımızı da kazılarımızı yerinde görmesi için davet ediyoruz” dedi.

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bölgemizde Tatarlı Höyüğü çalışması ve Sirkeli Höyüğü çalışması var. Bize düşen görev neyse yapmaya hazırız. İnşallah en kıza zamanda Sirkeli’deki kazıyı da yerinde inceleme fırsatı bulurum. Tarihi gün yüzüne çıkarmaya çalışan ekibe başarılar diliyorum” dedi.

05.07.2012 haberler.com