Tarihi Eserler Can Çekişiyor

1600

Küçükberk Köyü’nde yol kenarına bırakılan ve Eski Roma Dönemi’ne ait olduğu düşünülen tarihi taşlar, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Haftalardır bölgede bulunduğu öğrenilen ve hiçbir yetkilinin yardım eli uzatmadığı tarihi eserlere vatandaşlar da duyarsız.

Küçükberk Köyü Mezarlığı’nın yanından geçen yolun kenarından bulunan tarihi eser niteliğindeki taşlardan bölgede yaşayan vatandaşlar ile yetkililer neredeyse habersiz. Bolu Express Gazetesi Haber Merkezinin dikkatinden kaçmayan manzarada kim ya da kimlerce bölgeye bırakıldığı bilinmeyen taşlar objektiflerimize böyle yansırken, yetkililerin bu taşlar için günlerdir herhangi bir çalışmada bulunmamış olması akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Üzerinde Roma Dönemi’ne ait olduğu düşünülen eski yazıların olduğu göze çarpan taşların kim ya da kimlerce yeryüzüne çıkarıldığı ve bölgeye nasıl bırakıldıkları bilinmiyor. Öte yandan her gün yanı başından geçtikleri taşlara alışmış gözlerle bakan vatandaşlar için ise bu tarih pek bir anlam ifade etmemeyi sürdürüyor.

Benzer örneklerine Bolu Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bahçelerinde karşılaştığımız taşlar için yetkililerin ilerleyen günlerde nasıl bir tutum sergileyecekleri merakla bekleniyor.

Haber merkezimizce görüntülenen tarihi taşlar için duyulan tek endişe ise, bu tarihi taşların bir an önce kurtarılamaması.

04.07.2012 Bolu Ekspres