Gevale Kalesi Gün Işığına Çıkartılıyor

1328

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay Konya’nın siluetini değiştirecek arkeolojik kazı çalışmalarına Gevale Kalesinde bu yıl başlanacağını söyledi. Gevale Kalesi; arkeolojik kazı çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığından izin alındı. Kazı çalışmaları için bilim heyeti oluşturuldu. Konya’nın korunmasında önemli yeri olan Gevale Kalesinin yüzeysel kazı çalışmalarına bu yıl başlanacak.

Selçuklu Belediyesi tarihi mekanlara hayat vererek şehrin turizmine katkı sağlayama devam ediyor. Sille de yer alan camiler, hamam ve kiliseler başta olmak üzere Zazadınhan gibi önemli yere sahip tarihi mekanların ardından Selçuklular döneminde büyük bir öneme sahip Gevale Kalesi restore ediliyor.

Hititliler dönemine kadar uzandığı belirtilen Takkeli Dağının bir yamacında sarp ve sivri tepe üzerinde bulunan Gavale Kalesi restore ediliyor. Selçuklular döneminde bölgenin kilit noktası olarak kullanılan kale, haçlı seferlerinde Selçuklu sultanları tarafından savunma amaçlı olarak kullanılan, Gevale kalesi ayrıca Selçukluların siyasi suçlularının hapsedildiği mekan olarak da kullanılmıştır.

Zamanla yıkıma uğrayan tarihi kalenin restorasyon çalışmaları için Selçuklu Belediyesi tarafından bilim heyeti oluşturuldu. Oluşturulan heyet içerisinde Prof. Dr. Ahmet Çaycı, Prof. Dr. Mikail Bayram, Doç. Dr. İbrahim Kalaycı, Doç. Dr. Güngör Karaoğuz, Yard. Doç. Dr. Zekeriya Şimşir, Öğretim Görevlileri i. Mete Mimiroğlu, Mustafa Ertekin Doksanaltı, Vare Bulgurlu, İlhan Koç, Yunus İnce ve Erkan Aygör yer alıyor. Kurulun kazı başkanı olarak Prof. Dr. Ahmet Çaycı görev yapacak.

Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı ile Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, restore edilecek Gevale Kalesi kazı alanında incelemelerde bulundu. Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, ”Matrakçı Nasuh’un (1535) eserinde yer alan Gevale kalesi minyatürü beni heyecanlandırmıştı. Turizmin önemini dünyada kavramamak mümkün değil. Dünya genelinde 940 milyon kişinin turist olarak ülkeden ülkeye gezmekte. Maddi karşılığı 930 milyar dolar civarındadır. Konya’ya yılda 2 milyon civarında turist geldiğini fakat bu oranın konaklama sayısında çok düşük olduğu, bunun için turistlerin görebileceği enteresan bulacağı yapıları tekrar gün yüzüne çıkarmak gerekir. Sayın Belediye Başkanımıza değerli çalışmalarından dolayı teşekkür ederim”dedi.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay açıklamasında :”Konya için önemli bir eserin başlangıcını yapıyoruz. Konya bilindiği üzere Selçuklu başkenti. Bizde Selçuklu ismini taşıyan belediye olarak; Selçuklularla ilgili birçok proje yürütüyoruz.’Selçuklu eserleri fotoğraf albümünü yaptık. Cumhurbaşkanlığı himayesinde Dünyada Selçuklu eserleri albümü yapıyoruz. Takkeli dağ ve Gevale kale ve saray kalıntılarının önce yüzey tespiti sonra arkeolojik kazılarının yapılması ve yerinde inşası ile birlikte Konya iki önemli eseri kazanmış olacak. Matrakçı Nasuh’un Konya minyatüründe; Takkeli dağ ve Gevale dağın üzerinde bulunan kalelerin kazı çalışmalarına başlanacak. Eylül ayı itibariyle Takkeli Dağ da kazı çalışmalarına başlıyoruz. Gevale Dağında da arkeolojik kazı çalışmaları için izinler alınıyor. Bu işin gündeme getirilmesi çalışmalara başlanmasından desteklerini esirgemeyen Konya Milletvekilimiz Mustafa Kabakçı’ya desteklerinden dolayı teşekkür ederim”dedi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çaycı Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı ziyaretinde; ” Selçuklu Belediyesinin desteği ile Eylül ayında yüzey kazı çalışmalarına başlayacağız. Konya’nın batı cihetinde yer alan Selçuklu tarihinin çok önemli muhafız kalelerinden olan yapının gün yüzüne çıkartılması için çalışmalar başlatılmıştır. Arkeolojik kazı çalışmalarını mimar, jeolog ve arkeolog olarak geniş bir ekiple devam edecek. Bu hususta çalışmalarını esirgemeyen Selçuklu Belediye Başkanımıza teşekkürlerimi sunarım”dedi.

11.07.2012 Hakimiyet