Side’de Tapınaklar Bölgesi Koruma Altına Alındı

833

Antalya Side Antik Kent’te Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün 4 dönem yaz kazıları başladı. Tarihi antik kentte kazı çalışmaları Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Side Kazı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı tarafından 100 kişilik ekiple yürütülüyor. Kazının Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilciliğini ise Pınar Arsel yapıyor. Avusturya Graz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof.Dr. Peter Scherrer’in 15 kişilik ekibiyle şehrin Doğu Kapısı’nda kaza çalışması yapıyor. Kazı Başkanı Alanyalı, çalışmaların eylül ayı sonuna kadar devam edeceğini söyledi.

Alanyalı, bu sene kazı çalışmasını Side Müzesi belirli bir alanı ile tapınaklar bölgesinde Apollon, Athena ve Bazalika Kilisesi’nde koruma ve konservasyon amaçlı olacağını söyledi. 2012 yaz yazılarında Apollon Tapınağı bölgesini tamamen koruma altına alacaklarını anlatan Alanyalı, bölgenin yıllarca vahşice kullanıldığını tapınaklar bölgesinde motosiklet ve kamyonla geçişin dünyada tek yapıldığı yerin Side Antik Kent olduğunu kaydetti.

Side Antik Kent’te toplamda 9 alanda kazı çalışması yapacaklarını belirten Alanyalı, Side Belediyesi’nin katkılarıyla yapılan Tyche Tapınağı ayağa kaldırma çalışmaları bu sene eylül ayı sonunda tamamlanarak açılışının Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından yapılacağını ifade etti.

10.07.2012 Bugün