Antik Kentte Amazon Savaşçıların İzlerine Rastlandı

1165

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt, kazı çalışmalarında ata binen bir Amazon kadınının tasvir edildiği heykel parçası ile bin 600 yıllık toprak kandil bulunduğunu bildirdi.

Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt, yaptığı açıklamada, bu yılki kazı çalışmaları sırasında, antik kentin batısındaki sur civarında 25-30 santim boylarında bir heykel parçasına rastladıklarını söyledi.

Gün ışığına çıkarılan mermer heykelin, at üzerinde bir Amazon kadınını tasvir ettiğine değinen Söğüt, Stratonikeia’da ilk kez bir Amazon kadınına ait heykele rastladıklarına işaret etti. Mermer heykelin yaklaşık bin 900 yaşında olduğunu kaydeden Doç. Dr. Söğüt, ”Bu heykel Stratonikeia’lıların Amazonları çok sevdiğini gösteriyor. Heykelin kalan parçalarının da kazılar sırasında bulunacağını düşünüyoruz” dedi.

Amazonların anaerkil bir topluluk olduğunu anlatan Bilal Söğüt, mitolojide de Amazonlar’ın, savaş tanrısı Ares’in kızı olarak tanımlandığını söyledi. Sögüt, Amazonların savaşçı bir toplumun fertleri olduklarını, ok, yay, kalkan taşıdıklarını ve at üzerinde dolaştıklarını belirterek, şöyle konuştu:

”Amazon kadınlarının iyi ok atabilmek için tek göğüslerini kestirdikleri bilinmektedir. Truva Savaşı’na katılmış ve Anadolu’nun savunmasında kahramanca mücadele vermişlerdir. Amazonların kraliçesi, Penthesileia Akhilleus tarafından öldürülmüştür. Akhilleus bir kadını öldürdüğü için çok üzülmüş ama sonuç değişmemiştir. Amazonlar en büyük savaşı Greklere karşı yapmıştır. Pek çok yapıda Amazon-Grek savaşı yer almaktadır.”

Kartal kafalı, aslan başlı kandil

Doç. Dr. Bilal Söğüt, kazı çalışmaları sırasında bir de toprak kandilin günışığına çıkarıldığını bildirdi. Kandillerin mezar hediyesi ve kehanet aracı olarak kullanıldığını anlatan Söğüt, toprak altından çıkarılan kandilin, öncekilerden farklı olduğuna işaret etti.

Kandilin gövdesinin, kartal kafalı ve kanatlı, aslan gövdeli ”Griffon” adlı mitolojik yaratık şeklinde tasarlandığını belirten Bilal Söğüt, ”Yaklaşık bin 600 yıl önce aydınlatma aracı olarak kullanılan bu kandil, bölgede bulunan nadir eserlerden birisi. Daha önce Stratonikeia’da bu şekilde bir kandil bulunmamıştı. Kalıpta yapılmış kandilin çok özel bir amaç için kullanıldığını düşünüyoruz. Bizim için çok sevindirici” diye konuştu.

13.07.2012 Sabah