Turgutreis’te Aspat-Termera’yı Kurtarma Kazı Çalışmaları Başladı

1583

Turgutreis Akyarlar Köyü’nde yer alan, Aspat ve Eski Mandıra köyü bölgesinde bulunan, Bodrum yarımadasının en büyük antik kenti olduğu düşünülen Aspat-Termera antik kentinde kurtarma kazıları başladı. Aspat-Termera’nın, tamamen gün ışığına kavuşabilmek için sponsor olabilecek kuruluşların ilgisini bekliyor.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölümü işbirliği ile Bölüm Başkanı Prof.Dr. Adnan Diler’in bilimsel danışmanlığında yapılan kazılara Turgutreis Belediyesi finansal ve lojistik destek veriyor. Geçtiğimiz günlerde kurtarma kazılarında önemli bulgulara ulaşılan Termera’da bulunan eserler,Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Konservasyon bölümüne teslim edildi.

1800’LÜ YILLARDA İNGİLTERE’YE KAÇIRILDI

Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk ve Prof. Dr. Adnan Diler kazı alanında gazetecilerle bir araya gelerek çalışmalar hakkında kapsamlı bilgi verdiler. Prof.Dr.Diler’in belirttiğine göre; 200 yıldır Karia araştırmacılarının dikkatini çeken Termera’da ilk kazı çalışmaları 1800’lü yıllarda İngiliz arkeologlar tarafından yapılmış, elde edilen eserler British Museum’a götürülmüş ve orada sergilenmektedir. Geçen zaman içinde kaçak kazılar yapılmış ve önemli bulgular çıkarılarak kaçırılmıştır. Prof. Dr. Diler kurtarma kazısının amacını, tahribatın boyutlarını tespit etmek, açılan mezarlardan eserler çıkartmak olarak açıkladı. Basın toplantısında Başkan Dinçberk, bölgenin büyük bir kültürel değere sahip olduğunu, belediye olarak bu çalışmalara daha fazla nasıl destek verilebileceğini araştırdıklarını belirtti. 3 yıl önce konunun Prof. Dr Adnan Diler tarafından dile getirildiğini, 2 yıldır Bakanlıkla izin yazışmalarının yapıldığını ve artık çalışmaların başladığını dile getirdi.

BODRUM TURİZMİNE BÜYÜK KATKIDA BULUNACAK

Kazıların tamamlanmasından sonra meydana çıkarılacak olan Antik kent Termera’nın, Bodrum yarımadasına Turizm açısından büyük bir katkı sağlanacağını belirten Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, Belediye olarak her türlü desteği vereceklerini belirterek sponsor olmak isteyen firma veya şahısların, Turgutreis Belediye’sine başvurabileceklerini söyledi.

16.07.2012 turkiyeturizm.com