Silfike’de Olba Kazısı Başladı

1320

Mersin’in Silifke İlçesine bağlı Uzuncaburç beldesinin doğusunda bulunan Olba olarak adlandırılan Örenköy – Uğra bölgesinde 2012 yılı arkeolojik kazıları başladı.

TC Bakanlar Kurulu kararıyla Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Emel Erten başkanlığındaki kazılarda Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi olarak Adana Koruma Kurulu’ndan Arkeolog Suat Şahin görev alıyor. Bu çalışma döneminde, Olba’da tiyatro, manastır ve kült alanlarında arkeolojik kazıların yapılması planlanıyor.

Türkiye’de arkeolojik kazılarla tek süreli, bilimsel yayın olan uluslararası Seleucia Dergisi de bilim dünyasına Olba bölgesini tanıtıyor.

Olba Kazısında Prof. Dr. Emel Erten ile birlikte Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim elemanlarından Okutman Murat Özyıldırım, Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden aynı zamanda doktorasını yapmakta olan Öğretim Görevlisi Tuna Akçay ile Yüksek Lisans öğrencisi arkeologlar; Yavuz Yeğin, Muzaffer Yılmaz, Zeynel Şimşek, Ebru Yıldırım ve arkeolog Tayfun Eşki ile Recep Sezer Taşkıran, Ahmet Sayalı, Burak Erdem ve 40 işçi görev alıyor.

16.07.2012 haberler.com