1600 Yıllık Bazilikada Kazılar Yeniden Başlıyor

1263

Büyükorhan ilçesine bağlı Derecik Köyü’nde 2001 yılında bir çiftçinin tarlasını sürerken bulduğu Bizans döneminden kalma 1600 yıllık bazilikadaki kazılara 2 yıllık bir aranın ardından yeniden başlanıyor.

Uludağ Üniversitesi ile İsviçre’nin Lozan Üniversitesi iş birliğiyle 2007 yılında başlatılan kazı çalışmaları her yıl Bursa Müze Müdürlüğü’nden alınan izinle Temmuz-Ağustos dönemlerinde yapılıyordu. İzin yetkisinin Bakanlar Kurulu’na devredilmesi sebebiyle kazılar 2 yıldan bu yana yapılamıyordu. Derecik Köyü’nde bulunan bazilika için Bakanlar Kurulu’ndan alınan izin ile 2012 yılı kazı çalışmalarına 2 yıllık bir aradan sonra yeniden başlanacak. Kazılar İsviçre’nin Lozan Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Michael Ernst Fuchs başkanlığında 20 kişilik bir ekip ve bakanlık yetkilisi tarafından gerçekleştirilecek.

2007 yılında Uludağ Üniversitesi-İsviçre Lozan Üniversitesi ve Bursa Müze Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen kazı çalışmaları çerçevesinde 1600 yıllık bazilika kalıntılarında, Hıristiyanlığa ait son derece önemli bulgulara rastlanmıştı. Bazilika içinde bulunan kilisenin, Hıristiyanlığın Doğu Roma İmparatorluğu tarafından resmi din olarak kabul edilmesinden sonra yapılan ilk kilise olduğu ortaya çıkmıştı.

19.07.2012 Bursa Hakimiyet