Bakan Günay, Heykel Tanıttı

1424

Kültür ve Turizm Bakanı Günay , Tell Tayinat höyüğünde yapılan kazı çalışmasında ortaya çıkarılan Hitit dönemine ait kral heykelini basına tanıttı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Demirköprü köyü yakınlarında bulunan Tell Tayinat höyüğünde ortaya çıkarılan Hitit dönemine ait olduğu tahmin edilen kral heykelini basın mensuplarına tanıttı.

Günay, Hatay Arkeoloji Müzesi’nde, Toronto Üniversitesi’nden Prof. Dr. Timothy Harrison başkanlığında yapılan kazı çalışmasında ortaya çıkarılan eserin tanıtımı için düzenlenen törende, Hatay için önemli bir gün yaşandığını söyledi.

Harrison başkanlığındaki ekibin 2004 yılından bu yana bölgede kazılarını sürdürdüğünü ifade eden Günay, bölgede çalışan ekibe buldukları eser nedeniyle ülke, dünya ve arkeoloji bilimi, tarihi adına teşekkür etti.

Günay, ekibin Haziran ayının sonunda çok önemli ve “Anadolulu figürler” bulduklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti: “1,5 metre yüksekliğinde, yaklaşık 1,5 ton ağırlığında 2 buluntu ortaya çıkarıldı. Bir tanesinin bilimsel bilgilere göre, bir kral heykelinin üst kısmı olduğu anlaşılıyor. Sakallı, bukleli saçlı, kollarında özel bir takım bileklikler var. Bir elinde mızrak, bir elinde başak tutarak hem savaşmayı hem üretmeyi, kendi halkı için şiar edindiği simgeleniyor, anlaşılıyor. Heykelin arka kısmında yazı var. Hemen yanında da bir kanatlı boğa ve aslan heykeli var. Bunlar milattan bin yıl önceye kadar tarihleniyor. Yani günümüzden 3 bin yıl önceye kadar gidiyor. Bu bölgede Geç Hitit dönemlerinin önemli anıtsal eserleri olduğu bu buluntulardan da anlaşılıyor. Zaten önceki yıllarda da benzer bazı buluntular ortaya çıkarılmıştı”

-“Anadolulu önemli bir heykel”-

Bölgeden, gelecek kazı döneminde de buna benzer güzel eserlerin ortaya çıkarılacağına inandığını kaydeden Günay, “Anadolu’da her yıl çeşitli eserler buluyoruz. Sevinçle ifade etmek istiyorum, ama bu oldukça Anadolulu bir buluntu. Roma, Yunan eseri devamı değil. Ya da batı Anadolu’da gördüğümüz eserlerden oldukça farklı. Bölgeyi çağrıştıran bölgeyi simgeleyen motifler bulunan Anadolulu önemli bir heykel. Bazalt taşından yapılmış. Gözleri de takma, ayrıca özel taştan yapılmış siyah beyaz. O kralın da gözleri etkileyici ki, özel olarak vurgulanmaya çalışılmış. Heykelin alt yarısı ne yazık ki şu anda bulunamadı. Tahrip olmuş bir ölçüde. Ancak, üst yarısı bileklerden yukarısı sapasağlam vaziyette” diye konuştu.

Bakan Ertuğrul Günay, şu an Hatay Arkeoloji Müzesi’nde bulunan eserin, kazı ve müze ekibi tarafından rehabilite edileceğini, iyileştirileceğini ifade ederek, yakın bir gelecekte de eserin teşhire çıkacağını bildirdi.

Hayallerinin 1 yıla kadar Hatay Arkeoloji Müzesi’nde bu eseri sergilemek olduğunu anlatan Günay, şunları kaydetti:

“Biz Gaziantep’te dünyanın en büyük mozaik müzesini yapmıştık, şimdi Türkiye’nin en büyük arkeoloji müzesini Hatay’da yapmaya çalışıyoruz. Burada da çok sayıda mozaik sergilenecek. Bugün burada bulunan ünik bir eser. Benzeri olmayan, ben şimdiye kadar hiçbir müzemizde hatta yurt içinde ve dışında bu kadar kendini ifade eden bir kral heykeli, hem bileklerindeki hem ellerindeki simgeler hem göz farklılıklarıyla bu kadar görkemli gösterişli ve özellik verilmiş bir heykel hemen hemen görmedim.”

-Kazı ekibi BM gibi-

Günay, tarih, kültür, arkeoloji ve turizmin toplumları tanıştıran kaynaştıran etkinlikler olduğuna dikkati çekerek, Tell Tayinat höyüğündeki 47 kişilik kazı ekibinin, Birleşmiş Milletler (BM) gibi olduğunu belirterek, ekipte Kanada’dan Türkiye’ye kadar pek çok ülkeden uzmanların yer aldığını söyledi.

Kazı ekibinin birlikte çalışarak, insanlığın geçmişini bilmek ve geleceğini aydınlatmak için ortak bir çaba sarf ettiğini vurgulayan Günay, bu çabanın hem bu bölge hem ülke hem de dünya için berekete dönüşmesinin tek şartının Atatürk’ün söylediği gibi “Yurtta barış dünya da barış” olduğunu kaydetti.

Günay, barış olursa tarihe, bilime, kültüre, arkeolojiye, turizme daha fazla kaynak ayrılabileceğini, bunun barış ortamı içerisinde insanlığa bir bereket olarak dönmesinin sağlanabileceğini dile getirerek şöyle devam etti:

“Hem ülkemizin barış içerisinde gelişmesini tüm kalbimle diliyorum hem de hemen yakın komşumuzdaki kardeşimiz, dostumuz akrabamız olan birçok insanın yaşadığı Suriye’deki olayların sona ermesini, halkıyla barışık, halkının duyarlılıklarına dikkat gösteren bir yönetimin iş başına gelmesini, hem Suriye’nin hem Türkiye’nin hem de bütün bölgenin rahat nefes almasını bütün kalbimle diliyorum”

Günay, daha sonra Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayan ve kazı başkanı Harrison ile heykelin arkasında yer alan yazıda isminin “Suppiluliuma” olduğu anlaşılan kral heykelini basın mensuplarına gösterdi.

Günay daha sonra Arkeoloji Müzesi’nde yer alan ve Tell Tayinat höyüğünden daha önceki kazılarda ortaya çıkarılan eserler hakkında müze yetkililerinden bilgi aldı.

28.07.2012 Türkiye