Barcın Höyük’te Arkeolojik Kazı Başladı

1222

Yenişehir’e bağlı Barcın Köyü’ndeki höyükte 6 yıldır yapılan kazılarda ilginç bilgilere ulaşılıyor. Kazı Başkanı Fokke Gerritsen, bölgenin daha önce göl olduğunun anlaşıldığını belirterek ’Bu bölgeye niçin yerleştiklerini araştıracağız’ dedi.

Hollanda Araştırma Enstitüsü tarafından Yenişehir Barcın Köyü’ndeki höyükte 6 yıldan bu yana sürdürülen arkeolojik kazıların bu yılki bölümü başladı. Hollanda Araştırma Enstitüsü Müdürü Kazı Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Fokke Gerritsen, Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanart Tarihi Bölümü’nden Kazı Başkan Yardımcısı Yardımcı Doçent Doktor Rana Özbal Gerritsen ve Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Profesör Doktor Hadi Özbal, Yenişehir’e gelerek Barcın Höyük’te 2 ay sürecek arkeolojik kazılara başladılar.

Bu yıl kazı alanındaki 8 ayrı açmada çalışma yapılacağını belirten Kazı Başkanı Fokke Gerritsen, bölgenin en eski yerleşim tabakalarına ulaşmayı amaçladıklarını söyledi.

GÖL BÖLGESİ…

Geçen yılki kazılarda günümüzden 8 bin 600 yıl öncesine gidildiğine ve bölgenin göl olduğunun anlaşıldığına işaret eden Gerritsen, ’O dönemlerde insanlar, göl olan bu bölgeye niye yerleşmişler? Gölün çevresi ne kadar bataklıkmış? Göl suyu nereye kadarmış? İşte, bu gibi soruların yanıtlarını arayacağız’ dedi. Gölün çevresinin, yüksek kesimlere doğru meşe ve fındık ormanlarıyla kaplı olduğunu anlatan Gerritsen, o dönemlerde hangi evcil hayvanların tüketildiği, hangi hayvanların avlandığını da araştırdıklarını kaydetti. Gerritsen sondaj nitelikli jeoarkeolojik çalışmalarda da höyük yüzeyinden7-8 metre daha aşağıya inerek en eski yerleşim tabakalarına ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti.

ULUSLAR ARASI EKİP…

Kazı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Rana Özbal Gerritsen, bu yıl da yine Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden öğrenci ve uzmanlar içeren uluslararası bir ekiple çalıştıklarını belirtti. Özbal Gerritsen, ’Ekibimizde şu an Türkiye’den 9 farklı üniversiteden elemanlar bulunmakta ve toplam 8 farklı uyruk temsil edilmektedir. Böylesine çeşitli bir grubu bir araya getirmiş olmak sevindirici. Bu sezon da önemli verilere ulaşmayı ümit ediyoruz’ diye konuştu.

30.06.2012 Olay Gazetesi