Hatay’a Türkiye’nin En Büyük Arkeoloji Müzesi

1126

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 32 bin 750 metrekare kapalı alanı ve 11 bin metrekarelik teşhir alanı olacak Hatay Arkeoloji Müzesi’nin bir günde asla gezilemeyeceğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Hatay’da Türkiye’nin en büyük müzesinin yapıldığını belirterek, “Hatay’dan Van’a kadar olan bölgeyi müzeler bölgesi yapmayı arzuluyoruz” diye konuştu. Bakan Günay, önceki gün Küçükdalyan beldesinde inşaat çalışmaları devam eden Hatay Arkeoloji Müzesi’nde incelemelerde bulundu. Türkiye’nin en büyük arkeoloji müzesini Hatay’da yaptıklarını söyleyen Günay, 32 bin 750 metrekare kapalı alanı ve teşhir mekânı 11 bin metrekare olan bir müze inşaatının devam ettiğini vurgulayarak, bu kadar büyük bir alanın bir günde gezilmesinin mümkün olmadığını, burada günlerce gezilen bir arkeoloji müzesi yapmaya çalıştıklarını ve bunun da Türkiye’ye çok yakışacağını belirtti.

TARİHE GEÇECEK

Günay, “Burada büyük sergi mekânlarına kavuşacağız. Gerçekten dünya tarihine geçebilecek metre karede hem mozaik hem de bunun dışındaki eserleri sergileyeceğiz. Bu bölgeyi Hatay’dan başlayıp Van’a kadar uzanan bir müzeler bölgesi yapmaya, şehir, tarih, kültür turizminin dünyaca bilinen bir özel barış noktası, özel destinasyon bölgesi haline getirmeye çalışıyoruz. Türkiye’yi arkeoloji alanında bir şantiyeye dönüştürdük. Şu anda Türkiye’de 12’si proje, 17’si uygulama olmak üzere 29 yeni müze üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Dünyada benzeri olmayan heykel

Tell Tayinat höyüğünde yapılan kazı çalışmasında bulunan kral heykelini yeni müzenin kralı ilan eden Günay, ona müzede özel bir bölüm ayıracaklarını söyledi. Yaklaşık 3 bin yıllık heykelin Hitit Kralı Şuppiluliuma olduğu belirtilen ve özellikle gözleriyle dikkat çeken heykelle ilgili olarak Günay, “Sakallı, bukleli saçlı, kollarında özel bir takım bileklikler var. Bir elinde mızrak, bir elinde başak tutarak hem savaşmayı hem üretmeyi, kendi halkı için şiar edindiği simgeleniyor, anlaşılıyor. Bölgeyi çağrıştıran bölgeyi simgeleyen motifler bulunan Anadolulu önemli bir heykel. Bazalt taşından yapılmış. Gözleri de takma, ayrıca özel taştan yapılmış siyah beyaz. O kralın da gözleri etkileyici ki, özel olarak vurgulanmaya çalışılmış. Benzeri olmayan, yurtiçi ve yurtdışında bu kadar görkemli gösterişli ve özellik verilmiş bir heykel hemen hemen görmedim” diye konuştu.

30.06.2012 Sabah