Sirkeli Höyüğü’nde Tarih Gün Yüzüne Çıkarılıyor

1141

Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Sirkeli köyünde 2006 yılından bu yana devam eden kazı çalışmalarını inceleyen Ceyhan Belediye Başkan Vekili Kenan Balkı, “Tarihin gün güzüne çıkması bizleri sevindiriyor” dedi.

İsviçre’nin Bern Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Miroslav Novak başkanlığında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç Dr. Ekin Kozal ve Kültür Bakanlığı’ndan Arkeolog Hüseyin Toprak’ı çalışma alanında ziyaret eden Balkı, kendisinin de Sirkeli Köyü’nden olduğunu vurgulayarak, “Çocukluğumuzda birçok rivayet duyardık. Ancak bugün hocalarımız burasının M.Ö bir yerleşim alanı olduğunu söylediler. Burada yapılan kazıları önemsiyoruz” dedi.

Sirkeli Höyüğü’ndeki kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç Dr. Ekin Kozal, 2006 yılından bu yana belirli dönemlerde kazı çalışması yaptıklarını ifade ederek 1 Temmuz itibarıyla başlayan yeni dönem kazı çalışmalarının Eyül ayına kadar devam edeceğini söyledi. Kozal, “Sirkeli Höyüğü, tarihsel olarak doğu Çukurova’nın en önemli yerleşim birimlerinden biridir. Ceyhan Nehri’nin kıyısında bulunan bu höyük, aynı zamanda ticari ve doğal yolların kesişme noktasında olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Tarihsel açıdan bölgedeki en büyük höyüklerden biri. Buradaki çalışmalarımızda, höyüğün insanlık tarihi açısından önemini ortaya koymaya çalışıyoruz” dedi.

Sirkeli Höyüğü’nü değerli kılan en önemli özelliklerden birinin de Anadolu’nun en eski Hitit kabartması olduğu belirtilen Hitit Kralı 2. Muwatalli’nin kaya üzerine yapılan rölyefi olduğunu dile getiren Kozal, “1 Temmuz’da başladığımız 2012 yılı kazı çalışmalarına yeni yöntemlerle ve yeni kazı alanlarıyla başladık. Hitit Kralı 2. Muwatalli’nin Mısırlılarla yapmış olduğu Kadeş savaşı’nın ardandan buraya yapılan rölyefinin korunması gerekiyor. Kadeş Savaşı’ndan sonra yapılan ilk barış anlaşmasını imzalayan kişi olmasından dolayı burası önemlidir” dedi.

01.08.2012 Yeni Adana Gazetesi