1500 Yıllık Unutkanlık

2030

Denizli’de arihi antik kent Laodikya’da yapılan kazı çalışmalarında Kutsal alanın duvarında bir oyuğun içine saklanmış yaklaşık 1500 yıllık 10 adet bronz sikke bulundu.

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, bunun antik dönemde de insanların paralarını koydukları yerde unuttuklarının göstergesi olduğunu söyledi.

Eski Roma İmparatorluğu’nun en kutsal şehirlerinden biri olan Laodikya antik kentinde Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yapılan kazı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığında yapılan kazılarda antik döneme ait tanrılara ve imparatorlara dair ilginç eserler gün yüzüne çıkarılıyor. Kentin çeşitli bölümlerinde kazı çalışmaları 12 ay boyunca sürüyor. Kutsal Agora Güney Portik duvarında yapılan kazı çalışmalarında ilginç bir buluntu ortaya çıkarıldı. 4 metre yüksekliğindeki duvarın bir oyuğuna saklanmış 10 adet bronz sikke bulundu. Yapılan araştırmada sikkelerin dönemin imparatorları 1. Justinianus ile 2. Justinus ile M.S. 527 ile 578 tarihleri baskılı olduğu belirlendi. Sikkelerin o dönemde yaşayan bir kişi tarafından duvara saklandığı, daha sonra sikkeleri koyan kişinin ya öldüğü ya da duvardan almayı unuttuğu sanılıyor. Bulunan sikkeler kazıevinde koruma altına alındı.

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, bulunan sikkelerin yaklaşık 1500 yıllık olduğunu belirterek, “Kutsal alanın 4. yüzyılda yapıldığını sanıyoruz. Buraya yaklaşık 1500 yıl önce bırakılmış sikkeler bulduk. Tahminen bir kesenin içinde, önü taşla gizlenmiş. Antik dönemdeki unutkanlığın 1500 yıl sonra nasıl ortaya çıkarıldığını anlıyoruz. Bu sikkeler 6. yüzyılın ortalarına ait. O dönemde zor günler ya da yatırım amaçlı bırakılmış olabilir. Bırakan kişi unuttuktan ya da öldükten sonra sikke burada bu şekilde kalmış. Günümüzde de bankalarda insanlar paralarını unutuyorlar. 1500 yıllık unutkanlığı ortaya çıkardık” dedi.

11.08.2012 Hürriyet