80 Yıldır Kazılıyor, Gizemi Giderek Artıyor

1114

80 yıldır kazı yapılan İzmir Agorası’nda önemli bulgulara ulaşıldı.

İzmir kent merkezindeki antik döneme ait Agora’ya ilk kazma 80 yıl önce vuruldu. O günden bugüne, tarihi ve sanatsal değeri olan çok sayıda eser bulundu. Ortaya çıkarılan tüneller ise hâlâ gizemini koruyor.

Kent Merkezindeki En Büyük Antik Dönem Agorası

Dünyanın “kent merkezindeki en büyük antik dönem agorası” olarak bilinen İzmir Agorası’nda her geçen gün yeni bir buluntu ortaya çıkıyor

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, “Özellikle Helenistik ve Roma dönemleri için bunu söz konusu edebiliriz. Ardından da Osmanlı dönemi için Osmanlı veya antik dönemin İzmir’deki yaşantısını algılamak için burası çok önemli” dedi.

1932 yılında başlayan ve aralıklarla devam eden kazılarda, önemli bulgulara ulaşıldı. Toprak altında olduğu belirlenen çok sayıda eser ise günyüzüne çıkarılmayı bekliyor.

Kazılarda, seramik, kandil, heykeltraş ve sikkelerden oluşan yaklaşık bin eser bulunduğunu ifade eden Ersoy, “Bunlar hem sergilenebilir nitelikte hem de üzerinde iyi derecede araştırma yapılacak objelerden oluşuyor” diye konuştu.

Tünneller Gizemini Koruyor

Bölgede ortaya çıkarılan tüneller ise gizemini koruyor. Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, bu tunellerle ilgili şunları söyledi:

“Biz bunlardan 3 tanesini biliyoruz şimdi. Fakat nereye ulaştıkları konusunda bir fikrimiz yok. Acaba Kadifekale’ye çıkıyor muydu, bunlar ve bir tünel olarak mı kullanılıyordu? Tabi bizim tespitimiz tünel olmadığı su kanalı olduğu şeklinde.”

Agora’daki kazıların 5 yıl içinde tamamlanarak, restorasyon çalışmalarına geçilmesi planlanıyor.

06.08.2012 TIMETURK